Aktualizace: 12.02.2024 07:52

Washingron – Americký ministr obrany Lloyd Austin byl přemístěn na jednotku intenzivní péče kvůli naléhavým problémům s močovým měchýřem, informovaly dnes tiskové agentury s odvoláním na sdělení Pentagonu. Austin pověřil výkonem svých povinností náměstkyni Kathleen Hicksovou. Ministra ve vojenské nemocnici přijali v neděli večer místního času.

„Dnes večer, po sérii testů a hodnocení, byl ministr přijat na jednotku intenzivní péče v Národním vojenském zdravotnickém středisku Waltera Reeda za účelem podpůrné péče a pečlivého sledování,“ citovala z komuniké ministerstva obrany agentura AFP.

Austinův zdravotní stav je pod drobnohledem od doby, co byl po Novém roce hospitalizován a několik dní o tom nevěděli nejvyšší představitelé USA ani prezident Joe Biden.

Pracovníci ochranky v neděli odpoledne odvezli Austina na vojenskou kliniku poblíž Washingtonu s příznaky akutních potíží s močovým měchýřem. Pentagon nejprve vydal prohlášení, v němž uvedl, že ministr má u sebe potřebné komunikační prostředky, aby mohl plnit své povinnosti z nemocnice. Večer pak přišlo oznámení, že povinnosti převzala náměstkyně Hicksová.

Sedmdesátiletý Austin na začátku ledna strávil 14 dní v nemocnici kvůli komplikacím po prosincové operaci rakoviny prostaty. Část americké veřejnosti i některé členy Kongresu pohoršilo, že Austin hospitalizaci několik dní tajil před médii i před prezidentem Bidenem. Někteří prominentní republikáni, včetně bývalého prezidenta Donalda Trumpa, vyzvali ministra k odchodu z funkce.

Austin je hned po prezidentovi nejvyšším velitelem amerických ozbrojených sil. Jeho povinnosti vyžadují, aby byl kdykoli k dispozici a mohl reagovat na jakoukoliv krizi v oblasti národní bezpečnosti.

Incident byl pro Bidena ostudou a Austin se v televizi omluvil. Před Kongresem má o věci vypovídat 29. února. Biden uvedl, že má důvěru v Austina, přestože se dopustil chyby v úsudku. Oznámením o hospitalizaci a rychlým rozhodnutím o převedení povinností na zástupkyni se Pentagon zdá být odhodlán vyhnout se opakování politického pozdvižení z minulého měsíce, poznamenala agentura Reuters.

Agentura podotkla, že podle prohlášení nemocnice není jasné, jak dlouho Austin zůstane hospitalizován. Podle prohlášení zůstává prognóza léčby rakoviny vynikající. Nepředpokládá se, že problém s močovým měchýřem změní očekávané úplné uzdravení.

Austin má naplánovanou cestu do Bruselu na středeční jednání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny. Není jasné, zda jeho hospitalizace ovlivní tyto cestovní plány.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.