
Aktual.: 8.04.2025 18:43
Odolena Voda (u Prahy) – Slovenský ministr obrany Robert Kaliňák dnes v Aeru jednal o možném nákupu zhruba deseti až 12 letounů L-39 Skyfox pro Slovensko, řekl ČTK ředitel Aera Vodochody Viktor Sotona. Termín rozhodnutí ani jedna ze stran neupřesnila. Kaliňák novinářům potvrdil, že počet letounů, o jejichž nákupu se bude rozhodovat, se blíží 12, ale počet letadel potřebných ke kvalitnímu a efektivnímu výcviku by podle něj měli posoudit profesionálové. Dnes spolu s českou ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) ještě navštívili společnosti SVOS Přelouč, ERA Pardubice a Centrum leteckého výcviku LOM Pardubice. Ministerstvo obrany nakoupí několik vozidel MARS od společnosti SVOS Přelouč, řekla Černochová.
Kaliňák novinářům řekl, že si dnes s Černochovou vyměňuje informace o českých i slovenských možnostech obranného průmyslu a právě Česko a Slovensko jsou předurčené k tomu, aby spolupráce byla co nejbližší. Cvičné letouny Skyfox, které mohou plnit také funkci lehkého bitevníku, by mohly sloužit k výcviku slovenských pilotů. Životnost současné slovenské cvičné flotily je u konce, proto se Slovensko poohlíží po nových strojích. „Ta nabídka je velmi atraktivní a my o tom chceme velmi podrobně diskutovat v nejbližších týdnech a měsících,“ okomentoval jednání v Aeru Kaliňák.
Slovensko už dříve uzavřelo kontrakt na dodávku 14 stíhaček F-16 americké produkce, zatím jich bylo dodáno pět. Příprava pilotů je podle slovenského ministra obrany zásadní a trvá několik let. „Dnes máme vycvičenou jen osmičku z 22 pilotů,“ dodal Kaliňák. České Skyfoxy se využívají k výcviku pilotů pro F-16, F-35 i pro francouzské stíhací letouny Rafale. Česká vláda loni s Washingtonem podepsala memorandum o zakázce zahrnující 24 amerických letounů F-35A Lightning II. První letouny mají být hotové v roce 2029. Dva stroje Skyfox už si v únoru oficiálně převzalo Centrum leteckého výcviku, kde bude sloužit českým vojenským pilotům. Další dva předá Aero v druhé polovině letošního roku.
Aero Vodochody dosud kromě části zakázky pro výcvik tuzemských pilotů dodalo 12 letounů do Vietnamu, podle mluvčí Aera Radky Černé pokračuje výcvik pilotů. Dalších 12 letounů má objednané Maďarsko, kam se dodání prvních strojů předpokládá v prvním pololetí letošního roku. Uzavřené jsou i další dva kontrakty, avšak Aero o nich nebude sdělovat žádné informace, doplnila dnes mluvčí. Ředitel Aera serveru czdefence.cz řekl, že jedním ze zákazníků bude Angola.
Česká vláda minulý rok přerušila česko-slovenské mezivládní konzultace kvůli rozdílným názorům na klíčová témata zahraniční politiky, týkaly se hlavně ve vztahu k Ukrajině. Černochová letos ČTK řekla, že se snaží s Kaliňákem na bilaterální úrovni jednat naprosto standardním způsobem, což se jí podle ní daří. Slováci se mimo jiné připojili k české rámcové dohodě o nákupu těžkých nákladních automobilů Tatra se společností Tatra Defence Systems.
ČR nakoupí vozidla MARS od společnosti SVOS Přelouč, smlouvu uzavře v létě
Ministerstvo obrany nakoupí několik vozidel MARS od společnosti SVOS Přelouč, řekla novinářům Černochová. Předpokládá, že smlouva by měla být uzavřena v létě, počet vozidel nezmínila. SVOS Přelouč vyrábí bojové vozidlo MARS s integrovaným protiletadlovým systémem ve spolupráci se švédskou zbrojařskou společností Saab Dynamics AB.
„Předpokládáme, že k uzavření té smlouvy by mělo dojít v létě,“ řekla Černochová k nákupu vozidel MARS. Hovořili podle ní například o možnosti podpisu na Dnech NATO. Akce se bude konat v Ostravě ve druhé půlce září.
Ministerstva obrany ČR a Slovenska v březnu uzavřela memorandum o spolupráci, ve kterém podle ministryně obě země deklarují vůli participovat i ve zbrojním průmyslu. Černochová dnes proto Kaliňákovi představila několik českých firem, které podle ní mají Slovensku co nabídnout.
Ministryně připomněla, že se Slováci připojili k české rámcové dohodě o nákupu těžkých nákladních automobilů Tatra se společností Tatra Defence Systems. ČR má podle ní také zájem o spolupráci se Slovenskem při nákupu munice. Směřuje se k uzavření smluv v letních či podzimních měsících, řekla. Obsahem by měly být typy munice, na které dosud nemá Česko smlouvy.
Kaliňák novinářům řekl, že cílem dnešních návštěv bylo podrobněji poznat, jak mohou země spolupracovat při modernizaci armád. „Je tu opravdu ideální příležitost na to, aby průnik obou obranných průmyslů byl velmi prospěšný, nejen pro samotná ministerstva, ale i pro hrubý domácí produkt,“ řekl. Jako příklad oblasti, kde se Slováci cítí silní, uvedl právě munici. „Máme asi jednu z nejsilnějších výrobních kapacit v rámci Evropy,“ podotkl. Zmínil také například nové zbraňové systémy, jako jsou automatické minomety.
SVOS Přelouč nabízí podle svého obchodního ředitele Štěpána Černého bojové vozidlo MARS 4×4 s integrovaným protiletadlovým systémem MSHORAD nové generace. Řekl to dnes novinářům před návštěvou. Firma vozidlo vyrábí ve třech verzích, které jsou schopné plnit požadavky zákazníků z NATO i třetích zemí. Vozidlo má volitelně řiditelnou zadní nápravu, což umožňuje nízký poloměr zatáčení šest metrů a tím vysoký stupeň manévrovatelnosti například v městské zástavbě, horském terénu či jinak těžce přístupném území. Platformu vozidla lze použít i pro další specifické nástavby, jako jsou například systémy pro kybernetickou bezpečnost a osazení prostředky pro ozvučení na bojišti.