Aktual.: 9.07.2025 13:52

Praha – Česko dopadlo v unijní výroční hodnotící Zprávě o právním státě 2025, kterou vydává Evropská komise, dobře. Výsledek není nijak překvapivý. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). Podle něj některé sousední státy tak dobře z hodnocení nevycházejí. Narážel na kapitoly o Slovensku a Maďarsku. Zprávu komise zveřejnila v úterý. Dokument se zaměřuje na nezávislost justice, potírání korupce, svobodu médií a vyváženost institucí. Podle ředitele české pobočky Transparency International (TI) Davida Kotory zpráva potvrzuje dlouhodobě neřešené problémy ČR v hodnocených oblastech.

„Česko dopadlo nijak zvlášť překvapivě, ale dobře,“ uvedl Dvořák. Česko podle zprávy pokročilo v řešení odměňování soudců a ostatních pracovníků soudů a státních zastupitelství, zkrácení řízení či zajištění nezávislého vyšetřování a stíhání korupce ve vysokých patrech. Výsledek ocenila nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová. „Vítám, že aktuální zpráva Evropské komise pozitivně hodnotí změny související s reformou veřejné žaloby,“ sdělila ČTK.

ČR podle zprávy provedla i doporučené změny ve financování veřejnoprávních médií či ke zřízení národní instituce pro lidská práva i část doporučení k doplnění pravidel lobbingu. Žádný pokrok nenastal v krocích k transparentnosti vlastnictví médií či v doplnění pravidel, která by bránila střetu zájmů.

Dvořák na tiskové konferenci zopakoval, že se podařilo zajistit reformu státních zastupitelství a přijímají se opatření proti korupci. Mandátový a imunitní výbor Sněmovny schválil první pravidla pro etické jednání poslanců. Ministr zmínil mediální novelu, která podle něj posílila financování a nezávislost řízení veřejnoprávních médií, do volby jejich rad se zapojil Senát a možné je odvolávat jednotlivé radní.

Zpráva poukazuje i na rozhodnutí Ústavního soudu, který z procesních důvodů zrušil takzvaný přílepek o střetu zájmů. „To není úplně příjemná záležitost. Je to důsledek, jak fungovala, nebo spíš nefungovala Sněmovna v posledních letech,“ řekl ministr. Podle něj se tak kvůli obstrukcím některé úpravy daly do legislativy dostat jen díky přílepkům k projednávaným normám. Záležitost bude potřeba projednat v příštím volebním období řádně, pokud k tomu bude mít příští Sněmovna vůli, dodal Dvořák.

„Zpráva Evropské komise potvrzuje dlouhodobě neřešené problémy Česka v hodnocených oblastech. Pokud se bavíme o pozitivech, jedná se výhradně o dílčí pokroky bez potřebných zásadních systémových změn, které jsou právě tím hlavním klíčem ke zlepšení,“ sdělil ČTK Kotora z Transparency International ČR.

V praxi je podle něj vidět, že sice může být přijata potřebná legislativa, k tomu ale dochází až pod tlakem mezinárodních organizací. „Snahou českých zákonodárců je pak zákony osekat a posléze systematicky nevyčlenit potřebný rozpočet, který by zajistil jejich implementaci a dohled,“ uvedl Kotora. Systém se tak podle něj dostává pod tlak, a to nejen v oblasti legislativy, ale také u vyšetřování korupčních případů.

V Česku je také podle Kotory problém s nízkou politickou integritou, která politikům nebrání v porušování pravidel nebo v útocích na novináře a občanskou společnost. Zároveň podle něj chybí státníci, kteří by se zasazovali o podporu právního státu a omezování korupce. Jako potřebné systémové změny zmínil Kotora například dokončení reformy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Podle šéfa vládního odboru evropské institucionální a právní podpory Štěpána Pecha jedno z doporučení ze zprávy směřuje k řešení takzvaného efektu otáčivých dveří. Zabránit se má střetu zájmů státních zaměstnanců, kteří po odchodu z funkce přecházejí do soukromého sektoru a pro něj pak lobbují.

Se zprávou se v příštích týdnech seznámí vláda. Debatu kolem dokumentu Dvořák neočekává.

Podíl.