Aktualizace: 24.05.2024 16:46

Brno – Ministerstvo průmyslu a obchodu uspělo s kasačními stížnostmi ve sporech o dotace pro firmy Primagra a Kladrubská z koncernu Agrofert. Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil dva rozsudky Městského soudu v Praze, podle kterých měl stát firmám proplatit původně zamítnuté dotace. ČTK to zjistila z úřední desky.

Ministerstvo v roce 2021 zamítlo sérii podobných žádostí na projekty spolufinancované z evropských zdrojů, které podaly různé společnosti z Agrofertu. Úřad poukazoval na riziko, že Evropská komise Česku peníze neproplatí v souvislosti s auditem střetu zájmů Andreje Babiše (ANO), jenž byl tehdy premiérem. Agrofert před tím vložil do svěřenských fondů.

Firmy se bránily žalobami. Jednotlivé senáty městského soudu se při rozhodování o žalobách názorově rozdělily a obsahově stejné spory vyřešily několika různými způsoby. Některé senáty potvrdily postup ministerstva jako oprávněný, jiné pokládaly úřední rozhodnutí za nepřezkoumatelné, což se týkalo také dotací pro firmy Primagra a Kladrubská. Městský soud uvedl, že postoj komise tehdy ještě nebyl definitivní a že se ministerstvo samo mělo zabývat případným střetem zájmů.

NSS ale upozornil na to, že ministerstvo žádosti o dotace nezamítlo kvůli možnému Babišovu střetu zájmů, ale kvůli obavě o stabilitu státního rozpočtu a dotačního programu v případě, že nebude dotace následně proplacena z evropských prostředků. „Zamítl-li stěžovatel (ministerstvo) žádost z jiného důvodu než kvůli střetu zájmů, nemusel se otázkou střetu zájmu ve smyslu uvedeného ustanovení zabývat,“ rozhodl NSS.

Společnost Primagra chtěla peníze na výměnu sušárny zrnin se středisku Trpísty na Tachovsku, firma Kladrubská na energeticky úsporná opatření v budově dílen zemědělského areálu Vojenice na Rokycansku. Výši požadovaných dotací rozhodnutí NSS nezmiňují. Žalobami se musí znovu zabývat Městský soud v Praze, bude při tom vázán názorem NSS.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.