Aktual.: 22.04.2025 15:46

Praha – První cizí jazyk zřejmě nebude muset být angličtina. Základní školy, které nabízejí od první třídy jiný cizí jazyk, například němčinu, francouzštinu, španělštinu, budou zřejmě moci zařadit anglický jazyk s pozdějším nástupem od čtvrté třídy. Jedná se o předběžnou dohodu mezi ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN) a zástupci bilingvních základních škol. Povinnou výuku angličtiny od první třídy přináší nový rámcový vzdělávací program (RVP), který Bek schválil koncem minulého roku. Nadále platí, že by žáci v deváté třídě ZŠ měli dosáhnout úrovně angličtiny B1, uvedlo ministerstvo na svém webu.

Změna ve výuce prvního cizího jazyka se uskuteční opatřením ministra, nikoliv rozsáhlou revizí RVP, informoval dnes resort. Jednat by se podle něj mělo o doplnění několika vět do kapitoly, která se týká učebního plánu. „Například: Pokud škola v návaznosti na své zaměření zařadí do školního vzdělávacího programu povinně od 1. ročníku jiný cizí jazyk, musí zahájit výuku anglického jazyka nejpozději od 4. ročníku,“ uvedlo ministerstvo.

Povinnou výuku angličtiny od první třídy přináší nový RVP, nyní je první cizí jazyk povinný od třetí třídy. Podle nového RVP se zvyšuje i úroveň, které mají žáci na konci ZŠ dosáhnout z A2 na B1. Základní školy podle nového RVP budou muset začít učit v prvních a šestých třídách od září 2027, dobrovolně mohou od září 2025. Školy si podle něj mohou určovat, kolik hodin jakého předmětu zařadí do rozvrhu.

Současný rámcový vzdělávací program určuje, kolik hodin musí školy věnovat jednotlivým vzdělávacím oblastem či předmětům v první až páté třídě, tedy na prvním stupni, a kolik na druhém stupni. Nový vzdělávací program určuje závazně jen celkový počet hodin na prvním stupni a na druhém stupni, nerozděluje je ale podle jednotlivých vzdělávacích oblastí ani předmětů.

„Dáváme školám prostor volby tak, aby mohly lépe reflektovat své zaměření a zároveň posílily výuku dalších světových jazyků, aniž by tím byla oslabena role angličtiny,“ uvedl Bek.

Školy by podle ministerstva využívaly takzvané disponibilní hodiny, tedy ty, které mohou využít například na volitelné předměty či na zařazení učiva, které bude podporovat individuální rozvoj žáků. To podle ministerstva umožní dosáhnout na konci deváté třídy úrovně B1 v obou jazycích. „Tento model fakticky zavádí koncept dvou „prvních cizích jazyků“, přičemž výuka druhého by byla zahájena s odstupem, ale s dostatečnou intenzitou,“ uvedl resort.

Školy si podle RVP vytvářejí vlastní učební plány, které se od sebe mohou lišit. Při tvorbě musí zohlednit minimální a maximální týdenní počet hodin pro jednotlivé ročníky, zařazení výuky angličtiny od 1. do 9. třídy, výuky dalšího cizího jazyka od 7. třídy a povinný rozsah výuky tělesné výchovy minimálně dvě hodiny týdně od 1. do 9. třídy, vyplývá z informací na webu. Další hodiny mohou využít například na volitelné předměty, které budou dotvářet jejich zaměření.

Podíl.