Největším překvapením právě probíhající automobilové výstavy v belgické metropoli je elektrický hatchback Mazda 6, jehož uvedení se automobilce podařilo do poslední chvíle tajit. Magnetem jsou i malá auta jako Lancia Ypsilon, Fiat Grande Panda nebo Renault Twingo. Největší pozornost ale poutá supersport Alfa Romeo Stradale, jehož kariéra skončí, jen co se automobilce podaří vyrobit 33 kusů.

Zatímco „byrokrati z Bruselu“ nemají u fanoušků aut zrovna dobrou pověst, autosalon, který toto město hostí už po stoprvé, se rok od roku utěšeně rozrůstá. Letos na něj přijelo rekordních 63 automobilových značek a k vidění je i exkluzivní kolekce pětačtyřiceti „vozů snů“.

Mezi takové se sice nová Mazda 6 neřadí, je ale skvělé, že vůbec vznikla, když s tím už málokdo počítal. Šestka se proměnila v čistě elektrické auto, navíc s překvapivě lákavými parametry: Zatímco poslední dekáda byla v Mazdě často ve znamení hledání třetích cest, tentokrát si marketéři nemusejí lámat hlavu, jak věrohodně zdůvodnit malou baterku a krátký dojezd. Nic z toho se totiž nekoná.

Zájemci o Mazdu6e si mohou vybrat ze dvou pohonných jednotek i trakčních baterií. Zajímavé je, že provedení s menší baterkou o kapacitě 68,8 kWh a dojezdem 479 kilometrů má silnější motor s výkonem 190 kW, zatímco verze Long Range s 80 kWh baterií a dojezdem 552 kilometrů vládne výkonem „pouhých“ 180 kW. Maximum dobíjecího výkonu dosahuje hranice 200 kW, k nabíjení z 10 na 80 % by mělo stačit 22 minut.

Konstruktérům Mazdy se navzdory baterce v podlaze podařilo zachovat nízkou siluetu karoserie, což díky přesile elektrických SUV na trhu přináší jistou konkurenční výhodu. Zajímavostí jsou bezrámová okna dveří, zadní elektrický spoiler a svítící rámeček přední masky.

Vnitřek má být podle příslibu automobilky nadprůměrně vzdušný s dostatkem prostoru pro nohy na všech sedadlech. K dispozici jsou dvě verze vnitřního obložení – umělá kůže v béžovém nebo černém provedení a také varianta se semišovými potahy.

Do řidičské výbavy patří nastavitelný dotykový displej s úhlopříčkou 14,6 palce, digitální tachometr s průměrem 10,2 palce a obří padesátipalcový head-up displej s prvky rozšířené reality. Kromě hlasového ovládání některých funkcí nabídne Mazda 6e i alternativní ovládání gesty. Audiosoustavu se čtrnácti reproduktory navrhla pro Mazdu firma Sony. Prodeje odstartují v létě, cenu automobilka zatím nezveřejnila.

Italská krása i levný elektrický Renault

Návštěvníci bruselské výstavy mají jedinečnou příležitost spatřit naživo moderní pojetí italské klasiky Alfa Romeo Stradale Tipo 33. Původní generace byla ve výrobě v letech 1967 až 1969 a navzdory číslu v názvu vzniklo pouhých osm kusů.

Tentokrát jich má být z úcty k legendě skutečně 33, přičemž první vyrobený kus předala automobilka zákazníkovi teprve 17. prosince. I to má samozřejmě svoji symboliku, ve stejný den v roce 1966 pověřil konstruktér závodních strojů Carlo Chiti neméně nadaného Franca Scaglioneho, aby nakreslil pro Stradale karoserii.

Alfa Romeo, které někteří fanoušci vyčítají přílišnou unifikaci s ostatními značkami koncernu Stellantis, se tak ve velkém stylu vrací ke kusové zakázkové výrobě. Je příznačné, že všech 33 kusů s odhadovanou cenou kolem 40 milionů korun mělo ještě před začátkem výroby svého majitele. A všichni se na tvorbě vozu podíleli svými připomínkami – alespoň tak praví legenda, kterou šíří sama automobilka.

Kdo si nestihl včas rezervovat Stradale, může se v Bruselu zakoukat do čtvrté generace Lancie Ypsilon, jejíž zadní část drahou Alfu vzdáleně připomíná. Také Ypsilon se může pochlubit zajímavou historií, jeho třetí vydání vydrželo ve výrobě od roku 2011 až do loňska. Postupně opustilo všechny trhy, s výjimkou italského. Ve své domovině se však Ypsilon prodával až nepochopitelně dobře, ještě před pár lety kraloval žebříčku městských aut a jenom díky němu Lancia přežila. Nic jiného než Ypsilon ostatně tato značka už nějaký čas nevyrábí.

S blížící se premiérou bateriového Twinga zpřístupnil Renault v Bruselu jeho interiér. I uvnitř je svému předobrazu z 90. let podobné, má minimalistický design a spoustu odkládacích ploch. Po Renaultu 5 a Renaultu 4 půjde už o třetí elektromobil francouzské značky čerpající z minulosti, tentokrát navíc s atraktivní cenou pod 20 tisíc eur, tedy půl milionem korun. Start prodeje nového Twinga je naplánován na rok 2026.

Bruselský autosalon na výstavišti Expo potrvá až do konce příštího týdne, jednodenní vstupenka vyjde na 15 eur, dětí platí deset. Parkovné na celý den stojí 12 eur.

Podíl.
Exit mobile version