
Komerční prezentace Aktual.: 9.05.2025 15:01
Brusel – Migrace je podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové společnou evropskou výzvou, která vyžaduje společné evropské řešení. Šéfka unijní exekutivy to prohlásila v Bruselu po setkání s novým německým kancléřem Friedriechem Merzem, jehož vláda rozhodla o zpřísnění kontrol na pozemních hranicích.
Merz rozhodnutí svého kabinetu bránil. Také šéfka EK potvrdila, že země může hraniční kontroly zavést, musejí ale být odůvodněné a časově omezené. Německo je podle ní kvůli současné situaci v kontaktu s komisařem pro vnitřní záležitosti Magnusem Brunnerem.
Von der Leyenová v této souvislosti zdůraznila důležitost spuštění nového migračního a azylového nařízení, které bylo schváleno v loňském roce a které má vstoupit v platnost v červnu 2026. „S paktem budeme mít silnější vnější hranice, lepší způsoby, jak předcházet druhotným přesunům, rychlejší azylová řízení,“ uvedla von der Leyenová. Dodala, že na uvedení paktu do praxe, což vyžaduje „spoustu tvrdé práce“, komise poskytne další tři miliardy eur (zhruba 75 miliard Kč).
Finance mají směřovat nejen na provádění uvedeného nařízení, ale rovněž na ubytování uprchlíků z Ukrajiny, uvedla EK v následném prohlášení. „Členské státy budu moci tuto dodatečnou finanční podporu využívat do konce roku 2027,“ uvedla unijní exekutiva s tím, že každá země dostane k dispozici specifickou částku. „Členské státy budou muset do konce roku 2025 upravit své stávající národní programy, aby tyto dodatečné finanční prostředky zahrnuly,“ dodala komise. Uvedla také, že je se zástupci jednotlivých zemí v úzkém kontaktu.
Na konci letošního února požívalo v zemích EU podle unijních statistik dočasné ochrany přibližně 4,5 milionu lidí, kteří uprchli před ruskou invazí na Ukrajinu. Největší množství ukrajinských uprchlíků se nachází v Německu a v Polsku, v Česku pak žije nejvíce ukrajinských uprchlíků v přepočtu na hlavu.
Pokud jde o řešení nelegální migrace, důležitá jsou podle šéfky EK i partnerství se sousedními zeměmi, což podle ní už teď přináší výsledky. „Letos se počet nelegálních příchodů snížil o 30 procent,“ dodala předsedkyně komise. Je ale podle ní i nadále potřeba vylepšit navracení neúspěšných žadatelů o azyl. Tomu by mělo napomoci nedávno předložené návratové nařízení, které ale musí ještě schválit Evropský parlament a členské státy EU.
Migrační pakt má vést k lepšímu zvládání migrace, k efektivnějším kontrolám a k rychlejšímu vracení neúspěšných žadatelů o azyl. Zavádí mimo jiné princip, že unijním zemím přetíženým migračním tlakem solidárně pomohou ostatní státy buď tím, že část migrantů převezmou, nebo poskytnutím finanční či materiální podpory.