
Aktual.: 5.07.2025 18:55
Karlovy Vary – Slavný americký herec Michael Douglas dnes vzdal na karlovarském festivalu čest Miloši Formanovi, když osobně uvedl restaurovanou verzi filmu Přelet nad kukaččím hnízdem. Douglase návštěvníci v nabitém Velkém sále Thermalu přivítali aplausem vestoje. Film uvedl společně s producentem Paulem Zaentzem, synovcem Saula Zaentze, který byl koproducentem filmu, a také Formanovými dětmi v sekci Návraty k pramenům.
Ještě před začátkem promítání Douglas převzal současnou podobu ceny za dlouholetý přínos světové kinematografii, kterou obdržel v Karlových Varech v roce 1998. Tehdy měla podobu mísy. „Když se Jiří Bartoška dozvěděl, že jednání o účasti Douglase na letošním festivalu jsou na dobré cestě, řekl mi, že mu musíme vyměnit tu oplatku,“ uvedl výkonný ředitel festivalu Kryštof Mucha.
Přelet nad kukaččím hnízdem byl prvním, který Douglas před padesáti lety produkoval. Snímek restaurovali pracovníci Archivu Akademie filmového umění.
„Když jsme hledali režiséra Přeletu nad kukaččím hnízdem, nemohli jsme vybrat, až se mě jeden ze scenáristů zeptal, proč ne Miloš Forman a zda jsem viděl film Hoří má panenko. Podíval jsem se na ten film a bylo mi jasné, o co mu jde. Že se nesměje těm lidem, ale nám. Pozvali jsme ho do Kalifornie, Miloš otevřel scénář na první stránce a hned konkrétně řekl, co by s tím udělal. Pochopili jsme, že jsme našli svého režiséra,“ vyprávěl Douglas.
Přelet nad kukaččím hnízdem z roku 1975 se o rok později zapsal do dějin filmového umění jako jeden z pouhých tří snímků v historii Oscarů, kterým se podařilo získat tzv. velkou pětku – ocenění za za nejlepší film (Douglas a Zaentz), za nejlepší režii (Forman), nejlepší herec v hlavní roli (Jack Nicholson), nejlepší herečka v hlavní roli (Louise Fletcherová) a nejlepší adaptovaný scénář (Lawrence Hauben, Bo Goldman). Dosud se to povedlo jen třem filmům, prvním případem byl Stalo se jedné noci (1934) a třetím Mlčení jehňátek (1991).
Český název filmu, který časopis Time ve své recenzi popsal jako „pronikavou kritiku institucí, která je ale plná lidskosti a černého humoru“, je doslovný překlad verše z anglického dětského rozpočítadla: One flew east, one flew west and one flew over the cuckoo’s nest. V češtině říkance volně odpovídá: Ať je to ten nebo ten, ten musí jít z kola ven. Pod titulem Vyhoďme ho z kola ven vyšel v Československu v roce 1971 román Kena Keseyho, podle kterého byl film natočen.
Snímek popisuje dramatický příběh rebelujícího hazardního hráče Randlea McMurphyho, který svým vzdorem proti autoritám rozvrátí přísný režim v psychiatrické léčebně. Nadčasové podobenství o svobodě a odporu proti kontrole otevřelo Formanovi ve Spojených státech cestu k dalším ceněným filmům. Producent Saul Zaentz s ním úzce spolupracoval i na dalších projektech, včetně oscarového Amadea a historického dramatu Goyovy přízraky.
Hvězdný Michael Douglas se do Karlových Varů vrátil po 27 letech. V Karlových Varech v roce 1998 převzal zvláštní cenu za dlouholetý přínos světové kinematografii a osobně uvedl projekci filmu Volný pád, v němž ztvárnil hlavní roli.
Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas
Režisér Miloš Forman měl silný vliv na začátky filmové kariéry producenta a herce Michaela Douglase, který oceňoval Formanův smysl pro humor. Douglas byl rád, že dnešní uvedení restaurované verze filmu Přelet nad kukaččím hnízdem ve Velkém sále karlovarského hotelu Thermal mohl sdílet se členy Formanovy rodiny. Douglas to řekl na setkání s diváky a novináři na filmovém festivalu v Karlových Varech.
V Thermalu film představil společně s producentem Paulem Zaentzem, synovcem Saula Zaentze, který byl koproducentem filmu. Douglasovi, který byl druhým producentem Přeletu nad kukaččím hnízdem, bylo v době jeho vzniku 29 let. „Jsem tady teprve tři hodiny, ale už jsme měl kachnu a plzeň,“ rozesmál Douglas přítomné při příchodu do sálu.
Diváky pobavil i oznámením, že se díky Formanovi naučil česky. „Umím říct slovo hovno,“ pochlubil se. Stejné slovo zazní v češtině i v jedné ze scén filmu Přelet nad kukaččím hnízdem z úst Dannyho DeVita.
Douglas připomněl i svého otce, slavného herce Kirka Douglase, z jehož stínu dokázal úspěšně vystoupit. Kirk Douglas zemřel v únoru 2020 ve věku 103 let. Na knihu Vyhoďme ho z kola Kena Keseyho, podle které byl Přelet nad kukaččím hnízdem natočen, získal Kirk Douglas práva a uváděl ji v divadelní verzi na Broadwayi. „Jsem rád, že jsem ho přemluvil, aby se práv nezbavoval,“ podotkl Michael Douglas.
Osmdesátiletý Douglas se v minulosti úspěšně vyléčil z rakoviny hrtanu, po operaci zvolnil své pracovní tempo. „Uvědomil jsme si, že se musím zastavit,“ řekl.
Jeho manželkou je o mnoho let mladší herečka Catherine Zeta-Jonesová, se kterou si společně zahráli ve filmu Stevena Soderbergha Traffic – Nadvláda gangů.
Po Přeletu nad kukaččím hnízdem následovaly další producentské a herecké úspěchy. V roce 1988 za roli bezohledného makléře Gordona Gekka ve filmu Wall Street dostal Oscara. V dalších letech natočil například Válku Roseových, erotický thriller Základní instinkt , v němž se proslavil postelovými scénami se Sharon Stoneovou, nebo drama Volný pád. V lednu 2019 Douglas získal Zlatý glóbus jako nejlepší komediální herec za roli v televizním seriálu Kominského metoda. Pro Douglase to byla třetí soška z devíti nominací v kariéře. V květnu 2023 obdržel Čestnou cenu filmového festivalu ve francouzském Cannes, pořadatelé ho ocenili za jeho „zářnou kariéru a nasazení pro kinematografii“.
V současné době nenatáčí. „Jsem šťastný, když mohu odpočívat a sledovat kariéru své manželky,“ konstatoval.