
Aktual.: 4.07.2025 10:50
Praha – Spotřebitelské ceny v Česku se v červnu meziročně zvýšily o 2,9 procenta. Inflace tak dále zrychlila z květnových 2,4 procenta. Proti předchozímu měsíci ceny v červnu vzrostly o 0,3 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Konečnou hodnotu statistici zveřejní ve čtvrtek 10. července, v předchozích měsících pokaždé potvrdili svůj odhad. Za červnovým zrychlením inflace je podle analytiků hlavně srovnávací základna z loňského roku. Za varovné ale považují stále rychlé zdražování služeb.
Jedinou položkou, která ve srovnání s loňským červnem zlevnila, byly opět energie včetně pohonných hmot. Jejich ceny klesly o pět procent. Bez započítání energií by celková inflace v Česku v červnu vystoupala na 4,1 procenta. Meziroční růst cen zrychlil u potravin, u zboží a mírně také u služeb.
Potraviny, alkohol a tabák v červnu meziročně zdražily o 5,5 procenta, což bylo o 0,7 procentního bodu rychleji než v květnu. Ceny za zboží se v úhrnu zvýšily o 1,6 procenta, což bylo také zrychlení proti květnovému růstu o 0,9 procenta. Za služby včetně vodného lidé v červnu zaplatili meziročně o pět procent víc, za květen statistici u této kategorie hlásili růst o 4,9 procenta.
Analytici zrychlení inflace ke třem procentům předpokládali. Prognóza České národní banky (ČNB) očekávala červnovou inflaci na úrovni 2,8 procenta. Dosud nejvyšší meziroční inflace letos byla v lednu, kdy dosáhla 2,8 procenta. V dubnu naopak klesla na sedmileté minimum a činila 1,8 procenta.
Ke zveřejňování předběžného odhadu inflace přistoupil ČSÚ v letošním roce kvůli dlouhodobé poptávce, která přicházela z finančního trhu, zejména z ČNB. Viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová v lednu zveřejňování předběžného odhadu uvítala, podle ní to je cenná informace pro rozhodování bankovní rady o nastavení úrokových sazeb.
Analytici: Za vyšší inflací je srovnávací základna, problém je zdražování služeb
Za červnovým zrychlením meziroční inflace na 2,9 procenta z květnových 2,4 procenta stojí hlavně vliv srovnávací základny z loňského roku, kdy v červnu nečekaně zlevnily potraviny. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Varovali ale před pokračujícím rychlým zdražováním služeb, jejichž ceny meziročně vzrostly o pět procent. V nadcházejících měsících však analytici čekají, že se celková inflace vrátí k úrovni 2,5 procenta.
„Výrazný nárůst inflace nebyl v tomto případě žádným překvapením. O tento skok se postaral především nízký srovnávací základ z loňského června, kdy ještě zlevňující potraviny prudce stlačily inflaci na dvě procenta,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
„Na zrychlení inflace se podílelo zvolnění cenového poklesu u energií i rychlejší růst cen v kategorii potraviny, alkohol a tabák. V rámci energií byl posun s velkou pravděpodobností ovlivněný zmírněním poklesu cen pohonných hmot,“ doplnil ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.
Problematické je ale podle analytiků zdražování služeb, jehož tempo zatím nepolevuje. „Podobně jako v nedávné době zůstává znatelně zvýšená inflace ve službách. Částečně se zřejmě jedná o běžný sezonní jev, kdy v červnu začínají zdražovat ceny rekreací, v letošním roce se k nim ovšem pravděpodobně přidaly i další kategorie,“ uvedl hlavní ekonom Investiky Vít Hradil. Podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka kromě rekreací pokračuje i zdražování v restauracích a v ubytovacích službách.
Zrychlení meziroční inflace na nejvyšší letošní hodnotu je ale podle analytiků dočasné. „Ačkoli se inflace přechodně opět zvýšila, nemělo by jít o závažnější vychýlení z makroekonomické rovnováhy. Do konce roku by se měla znovu zvolna snižovat,“ uvedl Marek. Podle Rožumberského lze v příštích měsících čekat snížení meziroční inflace ke 2,5 procenta.
Aktuální inflační vývoj nicméně podle analytiků snižuje šanci na snížení úrokových sazeb na srpnovém jednání bankovní rady ČNB. „Data o červnové inflaci vnímáme coby podpůrný argument pro náš názor, že ČNB ponechá úrokové sazby beze změny jak na srpnovém zasedání bankovní rady, kdy bude zveřejněna nová inflační prognóza, tak na zasedání v září, a že tedy repo sazba zůstane na své stávající úrovni 3,5 procenta po celé třetí čtvrtletí,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Na 3,5 procenta je základní úroková sazba od počátku května.