Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta za údajné válečné zločiny spáchané v Pásmu Gazy.
Soud ve čtvrtek o očekávaném kroku informoval v prohlášení, podle kterého zamítl izraelské námitky proti žádosti prokurátora o vydání zatykače. Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal soud o zatykače na oba izraelské představitele a na lídry palestinského teroristického hnutí Hamás v květnu.
Kancelář izraelského premiéra zatykač za antisemitský a absurdní. „Izrael se znechucením odmítá absurdní a nepravdivé obvinění ze strany ICC,“ uvedla Netanjahuova kancelář v prohlášení a dodala, že Izrael „nepodlehne nátlaku“ a bude nadále bránit své občany.
Izraelský prezident Jicchak Herzog a bývalí izraelští premiéři Naftali Bennett a Jair Lapid zatykač odsoudili. Podle Herzoga je to temný den pro spravedlnost a pro lidstvo. Uvedl, že „nehorázné rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu bylo přijato se zlým úmyslem“ a “ je výsměchem oběti všech, kteří bojují za spravedlnost – od vítězství Spojenců nad nacisty až dodnes“. Rozhodnutí soudu podle něj „upřednostnilo terorismus a zlo před demokracií a svobodou a ze samotného systému spravedlnosti udělalo živý štít pro zločiny Hamásu proti lidskosti“.
Lapid, který je současně lídrem opozice, na síti X napsal, že rozhodnutí haagského soudu odsuzuje a dodal, že „Izrael brání životy proti teroristickým organizacím, které zaútočily, vraždily a znásilňovaly naše občany“. Zatykače označil za „odměnu za terorismus“. Expremiér Bennett označil rozhodnutí soudu za ostudné a rovněž odkázal na teroristický útok ozbrojenců Hamásu ze 7. října loňského roku.
Hamás zatykač uvítal a vedení teroristického hnutí oznámilo, že by se měl týkat i dalších izraelských politiků.
Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell uvedl, že zatykače nejsou politickou záležitostí. Rozhodnutí soudu by tedy mělo být respektováno a také v praxi provedeno.
Válku v Pásmu Gazy rozpoutal Hamás útokem z loňského 7. října, při němž palestinští ozbrojenci v izraelském pohraničí povraždili na 1200 lidí, většinou civilistů, a na 250 dalších unesli do Gazy jako rukojmí. Odvetná vojenská ofenziva Izraele v Pásmu Gazy si podle údajů ministerstva zdravotnictví ovládaného Hamásem vyžádala mezi Palestinci více než 44 tisíc mrtvých a přes 104 tisíc zraněných.
Netanjahuovi a Galantovi nyní bude hrozit zatykač, pokud navštíví některou z více než 120 zemí, které jsou signatáři Římského statutu ICC, poznamenal zpravodajský server The Times of Israel. Mezi signatáři je i Česká republika. Jurisdikci ICC naopak neuznává například Rusko, Spojené státy nebo Čína. Pokud členská země neplní své závazky, může ICC věc postoupit shromáždění smluvních stran, které se schází jednou ročně. Ale možné sankce jsou v podstatě omezeny na slovní důtku.