Události: Méně migrantů do USA (zdroj: ČT24)
Mexiko pod tlakem hrozeb zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa výrazně přitvrzuje boj s nelegálními migranty. Jen v posledních měsících roku jich zadrželo bezmála půl milionu. Tamní vláda se obává, aby nový šéf Bílého domu neuvalil vysoká cla na mexický dovoz.
Pod americkým tlakem se do boje s nelegální migrací pustily mexické úřady. Posílené hlídky zadržely od září rekordních 475 tisíc lidí, za celý rok pak přes 900 tisíc.
„Myslíme si, že je to model, který funguje, i když by se dal vylepšit,“ uvedl mexický ministr zahraničí Juan Ramón de la Fuente.
Hranice mezi Mexikem a Spojenými státy měří 3145 kilometrů. Na 1200 kilometrech stojí plot s žiletkovým drátem a ozbrojenými hlídkami. Zbytek je v nepříznivém terénu hor a pouští. Ani to ale statisíce lidí neodradí od vytouženého amerického snu.
„Řekli nám, že nás dál nepustí. Buď nás pošlou zpět, nebo nás deportují. A po tom všem, čím jsme si prošli, je deportace to poslední, co bychom chtěli,“ sdělila migrantka z Venezuely Jeanny Alvaradová.
Masové deportace z USA
K výraznému zpřísnění se schyluje i na druhé straně hranice. Donald Trump během předvolební kampaně opakovaně slíbil masové deportace migrantů.
„V den, kdy složím prezidentskou přísahu, skončí invaze migrantů do naší země. Uvězníme ty zkažené a krvežíznivé zločince a vyhodíme je z naší země tak rychle, jak to bude možné,“ prohlásil Trump.
Na hromadné vyhošťování se připravuje i Mexiko. Jeho nová prezidentka Claudia Sheinbaumová představila aplikaci pro mobilní telefony, která má Mexičanům pomáhat v případě zadržení migračními úřady USA.
„Pokud se ocitnete v situaci, kdy vám hrozí deportace, stisknete tlačítko a pošlete zprávu na nejbližší konzulát a vašim příbuzným,“ přiblížil de la Fuente.
Zrychlené deportace ze Spojených států už v menší míře začaly. Týkají se především lidí ze Střední Ameriky. Jen do Guatemaly letos USA vyhostily šedesát tisíc lidí. Tempo podle očekávání rychle naroste po lednovém návratu Trumpa do úřadu.