Aktualizace: 11.02.2024 11:40

Praha – Řeka Morava může v oblasti Jeseníků vystoupat na třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň, upozorňuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha s nejvyšším stupněm nebezpečí platí od dnešního dopoledne do odvolání. Déšť a tání sněhu podle meteorologů zvýší hladiny i některých dalších řek. Dosažení prostředního ze tří povodňových stupňů lze podle hydrologů očekávat v povodí horního Labe a Cidliny.

Výstraha před vzestupem hladin na třetí stupeň platí pro území kolem Šumperka, Mohelnice a Zábřehu. „Voda může zaplavovat níže položené obydlené oblasti, komunikace, může omezit lidskou činnost a působit škody v krajině a na majetku,“ varuje ČHMÚ.

Kvůli vydatnému dešti a odtávání sněhu budou stoupat toky i v povodí horního Labe, Jizery a Cidliny, kde mohou dosáhnout i druhého stupně povodňové aktivity (SPA). „V povodí Jizery očekáváme pouze dosažení prvního SPA,“ uvádí ČHMÚ.

První, tedy nejnižší povodňový stupeň, platil dnes hodinu před polednem na 26 místech, zejména na východě Čech, na dolním Labi a v Jeseníkách. Hladina středního a dolního Labe je podle hydrologů na mírném vzestupu a stoupat bude v důsledku dotoku i v pondělí. Překročení druhého stupně ale meteorologové neočekávají.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.