Aktualizace: 16.02.2024 13:38

Praha – Kvůli mimořádně teplému počasí rozkvetly v těchto dnech lísky, podle meteorologů tak v Česku začala pylová sezona. Její posunutí do února pozorovali i v předchozích letech. Pokud vysoké teploty vydrží, brzy rozkvete i další pylový alergen – olše, uvedla dnes na dotaz ČTK Lenka Hájková z oddělení biometeorologie Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ)

Meteorologové dnes na síti X napsali, že vzhledem k neobvykle vysokým teplotám vzduchu začalo takzvané fenologické předjaří. Sněženky jako tradiční poslové jara začaly kvést na začátku února nejdříve na jižní Moravě, nyní kvetou i ve středních polohách, například v Českém středohoří či v okolí Chřibské na Děčínsku. „Rozkvetly už také lísky – a pylová sezona tedy začala,“ dodal meteorologický ústav.

„Z pylových alergenů zatím momentálně kvete líska. Pokud ale budou nadnormální teploty pokračovat, tak brzy začne kvést další pylový alergen – olše, která je momentálně ve stadiu butonizace (pučení květních pupenů),“ poznamenala Hájková.

V posledních letech začíná podle ní líska kvést výrazně dříve než kdysi, začátek pylové sezony se tak posouvá do února. „Ale například v loňském roce začala líska kvést v nížinách již v polovině ledna. Pak ale došlo k ochlazení, kvetení lísky se zastavilo a naplno začala kvést v polovině února, stejně jako v roce letošním,“ doplnila.

Množství pylu v ovzduší ovlivňuje počasí, hlavně teplota vzduchu, sluneční záření, vítr a srážky. Aktuální situaci a předpověď míry ohrožení výskytem pylu na další dva dny mohou nejen alergici sledovat na Pylovém semaforu, kde se nyní na některých místech hlavně na Moravě a ve Slezsku objevují místa s mírným stupněm ohrožení. Sledovat vývoj rostlin a nástup jednotlivých stádií je možné na portálu www.fenofaze.cz.

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.