Komerční prezentace Aktual.: 4.01.2025 09:05

Praha – Družicová data ke tvorbě předpovědí počasí jsou sice důležitá, ale bez pozemních stanic nebo balonových měření by nebyla dostatečná, řekl v rozhovoru s ČTK Jindřich Šťástka z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Upozornil na to, že ačkoliv data ze satelitů ve vesmíru jsou poslední desítky let nedílnou součástí předpovědí, stále jde o data získaná na dálku a je třeba je nějakým způsobem validovat.

„Družicová měření nám umožňují sledovat změny v atmosféře v reálném čase a přispívají k přesnějším předpovědím. Význam družic se dnes posouvá od přímého využití k integraci dat do numerických modelů,“ uvedl Šťástka.

ČHMÚ využívá především evropské družice Meteosat, které jsou geostacionární, tedy snímají Zemi z jednoho místa s intervalem 15 minut. Novější generace, na kterou nyní EUMETSAT (Evropská organizace pro výzkum meteorologickými satelity) přechází, bude mít prodlevu deset minut.

Česká republika je členem organizace, tudíž má přístup ke všem získaným datům a také má rozhodovací právo například v tom, do kterých programů se bude investovat. Členský příspěvek se vypočítává každoročně z HDP a hradí ho ministerstvo životního prostředí.

Díky datům ze satelitních družic mohou meteorologové sledovat pohyb front nebo odhadovat množství vodní páry v atmosféře. „Každá družice má přístroje citlivé na různé složky atmosféry, jako je oxid uhličitý, ozón nebo vodní pára. Z těchto údajů sestavujeme obrázky, které pomáhají při sestavování předpovědí,“ řekl Šťástka.

Vedle geostacionárních družic jsou využívány i polární družice, které obíhají Zemi a poskytují podrobnější data z různých částí planety.

ČHMÚ nyní zažívá významný technologický posun díky přechodu na třetí generaci družic Meteosat. Tyto družice podle odborníků přinesou lepší rozlišení, větší počet měřících kanálů a častější aktualizaci dat. Novinkou budou takzvané soundery, které poskytnou detailní informace o vertikálním profilu atmosféry, což je důležité především pro numerické modely předpovědí počasí.

Podle Šťástky je velkou výhodou také to, že u družic je velká počáteční investice, ale poté po delší dobu z vesmíru poskytují data bez potřeby nějakých dalších investovaných částek.

„Družice představují efektivní investici do meteorologických měření. Jakmile jsou jednou vypuštěny na oběžnou dráhu, jejich provozní náklady jsou minimální, pokud nedojde k poruše. Na rozdíl od pozemních měření, která vyžadují pravidelnou údržbu a investice do infrastruktury, družice poskytují data nepřetržitě a dlouhodobě,“ dodal Šťástka.

Podíl.
Exit mobile version