Ve Washingtonu začal soud s Meta Platforms, mateřskou společností Facebooku Marka Zuckerberga. Americká Federální obchodní komise (FTC) ji viní z toho, že síť Instagram a aplikaci WhatsApp koupila před víc než dekádou proto, aby se zbavila konkurence. Žalobci chtějí miliardáře přimět, aby tyto dceřiné firmy prodal.
Vyšetřování trvalo podle webu Politico šest let. FTC začala řešit případ v době prvního funkčního období prezidenta Donalda Trumpa.
K přelomové žalobě se připojili generální prokurátoři z 48 států USA. Že se zakladatel společnosti Meta záměrně zbavoval rivalů, mají dokázat přímo jeho slova, která psal o tehdejších konkurentech Facebooku v interních e-mailech. „Je lepší je skupovat než s nimi soutěžit,“ uvedl podle FTC v e-mailu kolegovi v roce 2008.
Především na této větě stojí žaloba. Zuckerberg měl podle ní koupit sociální síť Instagram a aplikaci WhatsApp primárně proto, že je vnímal jako hrozbu. Vytvořil si tak na trhu monopol.
„Pamatuji si váš interní příspěvek o tom, že naší hrozbou je Instagram a ne Google+. V podstatě jste měl pravdu. Ale je tu jedna věc týkající se start-upů, často si je můžete koupit,“ napsal majitel Mety podle žalobců v dalším e-mailu kolegovi v dubnu 2012, v den, kdy uzavřel dohodu o koupi Instagramu. Aplikaci WhatsApp koupil o dva roky později.
Máme konkurenci, zní z Mety
Zuckerberg, který provinění popírá, chce svou obhajobu opírat o tvrzení, že se oběma platformám daří pod značkou Meta lépe než předtím. „Díky spolupráci s námi budou mít nyní opravdu řadu příležitostí k tomu, aby mohly propojit mnohem víc různých zdrojů,“ uvedl v září 2014.
Mluvčí Mety Christopher Sgro minulý týden uvedl, že žaloba FTC „popírá realitu“ a že společnost působí v konkurenčním prostředí sociálních médií.
„Důkazy u soudu ukážou, co ví každý sedmnáctiletý člověk na světě: Instagram, Facebook a WhatsApp soutěží s čínským TikTokem, YouTube, X, iMessage a mnoha dalšími. Více než deset let poté, co FTC zkontrolovala a schválila naše akvizice, opatření komise v tomto případě vysílá zprávu, že žádná dohoda není nikdy skutečně konečná,“ upozornil Sgro.
FTC by podle mluvčího „měla podporovat americké inovace spíše než se snažit rozbít skvělou americkou společnost a dále zvýhodňovat Čínu v kritických otázkách, jako je AI“.
Přátelství s Trumpem
Meta si Trumpa už delší dobu předchází. Zuckerbergova firma věnovala 22,12 milionu korun Trumpovu inauguračnímu výboru a omezila politiku moderování obsahu, o které republikáni mluvili jako o cenzuře, všímá si deník Guardian. Zuckerberg také koupil nové sídlo ve Washingtonu, aby mohl trávit ve městě víc času a pracovat „na politických otázkách souvisejících s americkým technologickým vedením“, sdělil mluvčí Mety.
Podle deníku The Wall Street Journal se Zuckerberg snažil přimět prezidenta Donalda Trumpa, aby FTC žalobu stáhla. Miliardář, který se v lednu objevil na inauguraci, měl přitom s prezidentem v minulosti spory, když mu Meta zamezila přístup na své platformy po nepokojích v Kapitolu.
Trump teď ale mluví o Zuckerbergovi v dobrém. „Upřímně si myslím, že (…) Meta, Facebook ušly kus cesty. Sledoval jsem to. Ten muž (Zuckerberg) byl velmi působivý,“ konstatoval letos v lednu šéf Bílého domu.
Sílí obavy, že by se Trump mohl pokusit do případu zasáhnout na straně giganta sociálních sítí, uvádí Politico. Andrew Ferguson, Trumpův nově dosazený kandidát do čela FTC, začátkem dubna řekl, že jeho právníci se „zdráhají jít“ proti Metě.
Existenční hrozba
Dokazování zřejmě potrvá týdny. Pokud by skončilo v neprospěch Zuckerberga, musel by Instagram i WhatsApp prodat. Rozklad jeho impéria v hodnotě 1,4 bilionu dolarů (skoro 31 bilionů korun) by byl největší podobnou akcí od procesu před čtyřiceti lety, kdy byl rozbit telefonní monopol AT&T. Tehdy šlo o historický krok k omezení nadměrné korporační moci, píše Politico.
Podle expertů čelí Meta existenční hrozbě, jelikož podle některých odhadů získává asi polovinu svých amerických příjmů z reklamy na Instagramu. Jeho ztráta by byla pro společnost zničující ranou, řekla deníku Guardian Jasmine Enbergová, hlavní analytička společnosti pro výzkum trhu Emarketer.
„Také by to vážně poškodilo jeho budoucí uživatele a vyhlídky na růst výnosů. Instagram je nyní největším výrobcem peněz pro Meta v USA, na jejím nejlukrativnějším trhu, kde tato aplikace v roce 2025 tvoří 50,5 procenta příjmů společnosti z reklamy,“ upozornila analytička. Meta navíc čelí už delší dobu rostoucímu nezájmu mezi mladými lidmi, dodala.