Města hledají nové využití pro budovy, které před dvěma lety opustila Česká pošta při hromadném rušení svých poboček. Zatímco například v Hodoníně našli nového nájemce a v budově vznikla chráněná dílna, v nedaleké Břeclavi chce město v objektu bývalé pošty vybudovat lékařské ordinace nebo byty pro seniory.
V Charvátské Nové Vsi, která je součástí Břeclavi, před dvěma lety pošta definitivně zavřela, budovu čeká rekonstrukce. „Už tady byla hospoda, radnice, naposledy v prostorách sídlila pošta a my plánujeme, že by tady mohly vzniknout ordinace,“ řekl místostarosta Břeclavi Jakub Matuška (STAN).
Prostory pro lékaře doplní pobočka knihovny a ve dvoře bydlení pro seniory. Město teď na projektovou dokumentaci získalo dvoumilionovou dotaci. „S tím, jak se objevily programy podpory bydlení, tak jsme se i na základě poptávky po bydlení, která je tu veliká, rozhodli, že bychom tu funkci přeměnili právě na to bydlení,“ vysvětlil Matuška.
„Je to dobře, že našli využití pro tu budovu. Myslím si, že je to lepší, než kdyby to prodávali,“ poznamenala místní obyvatelka Jaroslava Nováková.
Z pošty chráněná dílna
Pošta před dvěma lety v Jihomoravském kraji zavřela přes dvacet poboček. O tři přišli také v nedalekém Hodoníně. Jedna z nich sídlila uprostřed sídliště Bažantnice. Budova patří městu a najít vhodného nájemce se podařilo teprve letos na jaře. Vznikla tam chráněná dílna.
„My jsme zpočátku přemýšleli, že bychom tam umístili třeba pobočku městské knihovny, nicméně toto jsme nakonec zamítli. Rok jsme hledali nějaké optimální varianty a pak jsme to zveřejnili,“ vysvětlil starosta Hodonína Libor Střecha (PRO-HOD).
Redukce poboček ze čtyř na jednu vyvolala mezi místními obavy například kvůli omezenému místu pro parkování. A to dál trvá. Nedostatek parkovacích stání ale trápí podle starosty celé centrum města. Prostor pro nové parkoviště ale není. Seniorům proto město nabízí k dopravě na poštu aspoň senior taxi.
Úschovna kol a dětská skupina
V některých obcích byla pošta v budovách v obecním nájmu, jinde město budovu odkoupilo. Například České Budějovice loni koupily bývalé sídlo pošty za osm milionů korun. Objekt nedaleko nádraží ale zatím plně nevyužívá, sídlí tam zatím poštovní archiv. Pak by měl dům začít sloužit i jiným účelům, například cyklistům.
„Úschovna kol tady žádná není. Supluje ji kolostav na Lannově třídě. My ale chceme, aby byla co nejblíže a byla i zabezpečená,“ řekl náměstek primátorky Českých Budějovic Petr Maroš (ODS).
V Nymburce vznikla v budově pošty dětská skupina. Do někdejší pobočky docházeli hlavně obyvatelé přilehlého sídliště, s jejím zrušením se ale pořád nesmířili.
Dosud nevyužité budovy stojí peníze za údržbu
Česká pošta prodala v prvním pololetí loňského roku nepotřebné nemovitosti za skoro půl miliardy korun. Statisíce korun ročně ale stále doplácí na nefungující uzavřené pobočky, pro které zatím kupce nenašla. Hlavně za údržbu a energie.
Letos Česká pošta nabídla k prodeji nemovitosti s celkovou vyvolávací cenou 930 milionů korun. Lhůta pro podání nabídek na pozemky a budovy za 112 milionů korun vypršela 12. května, u dalších jsou termíny od 19. května do 9. června. Pošta to zveřejnila na svém webu.
Nejdražší nabízená nemovitost je budova v ulici Milady Horákové v pražských Holešovicích s minimem 254 milionů korun. Budovu přitom pošta chtěla prodat už loni na podzim dohromady se dvěma dalšími objekty v Praze. Další nabízenou nemovitostí je budova pošty v pražské Libni za 185 milionů korun. V Ostravě Česká pošta prodává dvě budovy ve Sládkově a Poštovní ulici za 150, respektive téměř 101 milionů korun.
Transformace České pošty
Prodej nepotřebných nemovitostí je součástí transformace podniku, kterou vláda schválila v roce 2023. Na prodej je stále také budova Hlavní pošty v pražské Jindřišské ulici, kterou podnik nabízí zvlášť prostřednictvím specializované firmy. Cena se pohybuje kolem 1,4 miliardy korun.
Od pošty se má letos oddělit Balíkovna. Už je samostatným odštěpným závodem, posléze se stane akciovou společností, kterou chce pošta nabídnout strategickému partnerovi.
Počet rušených pošt vedení navzdory protestům nezměnilo, starostům se ale podařilo domluvit přes dvacet výměn. Některé obce navíc začaly jednat o takzvané Poště partner plus. Na provozu takové pošty se samosprávy přímo podílí.