Aktualizace: 21.01.2024 00:15

Praha – Univerzita Karlova dnes, měsíc po tragické události na Filozofické fakultě, uctí památku obětí. Pro studující a učitele fakulty se zároveň částečně otevře hlavní budova, kde se tragédie stala. Pietní setkání k připomínce a uctění památky obětí prosincové střelby na fakultě, kde student zastřelil 14 lidí, poté i sebe a dalších 25 lidí zranil, začne v 11:00 kolem pietního ohně na náměstí Jana Palacha. Dnes také začne recyklace svíček, které lidé pokládali na pietní místa před budovou fakulty i před sídlem rektorátu univerzity.

V budově fakulty budou pro studenty a vyučující připravené přednášky kolegů i hudební vystoupení. Zároveň si mezi sebou budou moci vyměňovat knihy. Všechny zájemce o navštívení sídla fakulty poprosili organizátoři o dobrovolnou a nezávaznou registraci, aby se usnadnilo plánování akce. Budova se zájemcům částečně otevře od 11:30 do 16:00, fotoreportéři ani novináři v tuto dobu nebudou mít dovoleno do budovy vstupovat.

Pro lidi je připravený program i na náměstí Jana Palacha a v budově Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM). V prostorách UMPRUM se budou zájemci moci zapojit do zpracování vosku ze svíček, které lidé zanechali na pietních místech u sídla FF UK i před pražským Karolinem. Na pietní místa lidé za poslední týdny nanosili tisíce svíček a dalších předmětů. Schody a okolí sídla fakulty uklidili dobrovolníci v pondělí, když v pátek 5. ledna studenti sesbírali svíčky u Karolina.

Proděkanka pro vnější vztahy a další vzdělávání FF UK Michaela Slussareff už dříve ČTK řekla, že vznikla pracovní skupina ze zaměstnanců a studentů UMPRUM i FF UK, která má vytvořit harmonogram toho, co se udělá se svíčkami, jaký typ objektu se vytvoří.

U ohniště na náměstí se budou lidé moci zapojit do společné tvorby dočasné pietní voskové skulptury pod vedením studentů z UMPRUM. Na náměstí vznikly provizorní mobilní místnosti. V jedné z nich budou studenti a akademici fakulty moci získat podrobné informace o aktuálních opatřeních, která se týkají studia, fungování děkanátu nebo formách výuky.

Fakulta po tragické střelbě zrušila výuku do konce zimního semestru a v lednu se na pomoc lidem ze školy i na pomoc veřejnosti vyrovnat se s tragickou událostí začaly konat různé akce v rámci Měsíce pro fakultu. Součástí měsíční iniciativy je i udržování pietního ohně na náměstí, který má hořet celý leden. Starají se o něj studenti fakulty. Měsíční iniciativu ukončí 30. ledna koncert ve Dvořákově síni Rudolfina.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.