Komerční prezentace Aktual.: 17.07.2025 14:47

Londýn – Přibližně pět let po odchodu Spojeného království z Evropské unie mají vzájemné vztahy Německa a Británie nový základ. Německý kancléř Friedrich Merz a britský premiér Keir Starmer dnes v budově londýnského Viktoriina a Albertova muzea slavnostně podepsali obsáhlou smlouvu o přátelství, informovala agentura DPA. Součástí smlouvy je i dohoda o obranné spolupráci, která obsahuje klauzuli o vzájemné pomoci v případě ohrožení. Je to historický den, poznamenal podle DPA Merz.

Dokument o 27 stranách s akčním plánem o 17 bodech se týká prohlubování spolupráce v obranné i hospodářské politice, při potírání ilegální migrace a v boji proti přeshraniční kriminalitě. Slibuje však také konkrétní opatření při cestování mezi oběma zeměmi včetně přímého železničního spojení.

Obě země v preambuli smlouvy vyjádřily přání „vzhledem k zásadním změnám geopolitického prostředí spojit síly, aby mohly svým občankám a občanům i svým otevřeným, demokratickým společnostem nabídnout budoucnost utvářenou blahobytem, bezpečností a udržitelností“.

Británie se po brexitu z roku 2020 snaží své vazby k jednotlivým členských státům EU posilovat bilaterálními smlouvami.

Mezi nejdůležitější body německo-britské smlouvy patří posílení mobility. Kromě přímého železničního spojení mezi oběma zeměmi za deset let obsahuje tato část smlouvy například i závazek zrušit už od konce tohoto roku vízovou povinnost pro německé školní třídy na výletech do Británie. Složité vyřizování víz tak odpadne žákům bez německého pasu – například ze Sýrie nebo Afghánistánu.

V oblasti obrany obě země ještě víc zdůraznily vzájemnou podporu a zbrojní spolupráci. V příštím desetiletí má být za účasti obou zemí mimo jiné vyvinut evropský zbraňový systém, který dokáže zasahovat cíle vzdálené 2000 kilometrů. Usnadněn má být také vývoz společně vyráběného zbrojního materiálu.

V oblasti migrace Německo a Británie ohlásily vypracování akčního plánu na zamezení ilegální migraci. Boj proti zločinné činnosti převáděčů má být zesílen mimo jiné vzájemnou právní pomocí, podporou při stíhání pachatelů trestných činů a účinnými kontrolami hranic.

Labouristická vláda premiéra Starmera čelí mohutnému tlaku na snížení opět rostoucího počtu migrantů, kteří do Británie připlouvají v člunech. Letos už takto k anglickým břehům dorazilo více než 20.000 lidí, což naznačuje, že tento rok by mohl být v tomto ohledu rekordní.

Podíl.
Exit mobile version