Rusko navyšuje útoky proti civilistům na Ukrajině a zasahuje infrastrukturu, která je pro populaci zásadní, řekla při zahájení dvoudenní mezinárodní konference o rekonstrukci Ukrajiny v Římě italská premiérka Giorgia Meloniová. Zdůraznila důležitost pokračující podpory napadené země i pomoci při její obnově. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že strategií Moskvy je ničit civilní infrastrukturu.
Podle Meloniové je důležité posilovat obranyschopnost Ukrajiny, budovat její pozici pro vyjednávání o míru, ale též zaměřit se na to, co bude po válce. „Musíme znovu vybudovat to, co bylo zničeno – školy, cesty, nemocnice,“ řekla.
Rusko se podle ní snaží na Ukrajinu přinést temnotu, hlad a strach. Tento plán ale nebyl úspěšný, protože ukrajinští lidé jsou silnější, než si sami mysleli, a také proto, že mezinárodní komunita se proti takovému plánu spojila, míní italská premiérka.
Meloniová také poznamenala, že s Kyjevem je potřeba spolupracovat na tom, aby ti, kdo pomáhali ruské válečné mašinérii, neměli prospěch z rekonstrukce napadené země. Za zásadní považuje premiérka vytvoření nových finančních mechanismů na podporu obnovy Ukrajiny. Zmínila také, že Itálie se zapojí do nového evropského kapitálového fondu. Vyzvala firmy, aby se nebály na Ukrajině investovat, jedná se podle ní o investici i do bezpečnosti Evropy jako celku.
Putinovou strategií je stupňovat utrpení, míní Zelenskyj
Ruský vládce Vladimir Putin chce, aby Ukrajinci trpěli, aby uprchli z Ukrajiny a aby domovy či školy byly zničeny všude, nejen poblíž frontové linie, řekl na konferenci Zelenskyj.
„Před rokem si mnoho lidí myslelo, že Rusko chce skutečný mír, skutečné rozhovory, příměří, Moskva vysílala tyto signály. Byla to jen součást její propagandy, snažit se tvrdit, že Ukrajina mír nechce,“ poznamenal. „Tehdy jsme říkali, že musí být na Rusko vytvořen tlak, protože se nepřipravuje na mír. Teď každý vidí, že Putin odmítl všechny mírové návrhy a stupňuje násilí,“ dodal prezident Ukrajiny.
Zelenskyj zmínil, že Rusko během posledního nočního útoku vyslalo na Ukrajinu zhruba čtyři sta dronů, o den dříve to bylo více než sedm set. Drony typu Šáhed byly podle něj výrazně upraveny, aby způsobovaly větší destrukci. „Ukrajina čelí stovkám dronů každou noc. Je to čistý terorismus,“ poznamenal.
Ukrajina potřebuje investice do produkce dronů a protivzdušné obrany
Vyzval všechny partnery k navýšení investic a podpory z hlediska produkce dronů či protivzdušné obrany. Ukrajina má podle něj jednu z nejpokročilejších dronových technologií na světě. „Všechno, co nyní budujeme pro ochranu Ukrajiny, bude také chránit vás,“ řekl.
Poděkoval spojencům za podporu, ať už co se týče vojenského materiálu, tak například úsilí o návrat ukrajinských dětí unesených Ruskem.
Zelenskyj také vyzval k utvoření koalice pro obnovu Ukrajiny ve stylu Marshallova plánu, který sloužil k obnově zničené Evropy po druhé světové válce. Měly by být vytvořeny konkrétní finanční mechanismy. Využít by se podle prezidenta měly nejen zisky ze zabaveného ruského majetku, ale i samotná zablokovaná aktiva.
Pavel myšlenku koalice pro obnovu Ukrajiny podpořil
Že základem plánu pro obnovu Ukrajiny musí být globální politická koalice, která spojí členské státy Evropské unie s demokratickými partnery, jako jsou Spojené státy, Británie, Kanada či Japonsko, se domnívá i český prezident Petr Pavel. O prioritách rekonstrukce, zajištění zdrojů a dodávek je nutné rozhodovat centralizovaně, obnova také musí být vedena soukromými investory, řekl ve čtvrtečním projevu v Římě.
Veřejné zdroje podle hlavy státu musejí hrát katalytickou roli. Hovořil mimo jiné o využití zmrazených ruských aktiv na podporu obnovy Ukrajiny. Její rekonstrukce by podle Pavla měla jít ruku v ruce s integrací země do jednotného evropského trhu. Jednotlivé země by se při pomoci měly zaměřit na konkrétní věci, s nimiž mají zkušenost a mohou v nich přinést největší hodnotu.
Politicky i finančně se podle Pavla mají podporovat válkou nejvíce zasažené regiony, které by se zároveň měly stát stát centry obnovy.
Přes určité naděje z počátku tohoto roku, že ruská válka na Ukrajině se přiblíží ke svému řešení, rozsah a intenzita bojů naopak vzrostla, řekl Pavel. Přestože není mír aktuálně na dohled, je podle něj nutné se již zaměřit na „den poté“ a mít plány, zdroje a uzavřená partnerství pro obnovu země.
„Na závěr bych rád zopakoval, že Středoevropané ví, co to znamená prováhat příležitost. Nemít místo v obnově vlastního kontinentu. Proto je tak důležité zajistit, že Ukrajina nepodlehne stejnému osudu,“ řekl Pavel. Stejně jako Zelenskyj také Pavel zmínil nutnost vypracování obdoby Marshallova plánu, který sloužil k obnově zničené Evropy po druhé světové válce. Ukrajinská obnova není podle Pavla jen o znovuvybudování země, je to strategická investice do evropské budoucnosti a stability.
Přístup k čisté vodě zajištění elektřiny
Co se týče pomoci cílené na obnovu Ukrajiny, Česko se zaměřuje především na Dněpropetrovskou a Charkovskou oblast, a to konkrétně například na přístup k čisté vodě nebo na posílení decentralizovaných energetických systémů a zachování základních veřejných služeb ve válečných podmínkách.
Česko zároveň nedávno stvrdilo spolupráci s Tchaj-wanem na podpoře Ukrajiny, projekt zajistí pitnou vodu pro více než 380 tisíc lidí právě v Dněpropetrovské oblasti, uvedla hlava státu. Počítá se i s dodávkou kogeneračních jednotek pro zajištění elektřiny a vytápění. „To je model, jak mohou podobně smýšlející demokracie spolupracovat tam, kde je to nejvíc potřeba,“ podotkl Pavel.