Aktualizace: 8.02.2024 21:08

Moskva – Ruská ústřední volební komise podle očekávání odmítla zaregistrovat odpůrce rusko-ukrajinské války Borise Naděždina jako kandidáta pro březnové prezidentské volby v Rusku. Kreml se totiž obával, že „kandidát z ulice“ získá více než deset procent hlasů a předstihne kandidáty prokremelských parlamentních stran, napsal s odvoláním na anonymní zdroje blízké ruské prezidentské kanceláři zpravodajský server Meduza působící z lotyšského exilu. Naděždin by podle portálu také mohl Kremlu pokazit plán, že Vladimir Putin v březnu zvítězí s rekordním počtem hlasů.

Protiválečný kandidát neměl šanci na registraci, shodují se podle Meduzy zdroje z odboru domácí politiky, který má v prezidentské kanceláři na starosti Sergej Kirijenko. Kreml si sice pohrával s myšlenkou pustit k volbám „liberála“, ale nakonec od toho ustoupil.

„Nepříjemným překvapením“ se stala pro Kreml skutečnost, že v lednu se Rusové stavěli do front, aby se mohli podepsat na podporu Naděždinovy kandidatury. „Samozřejmě to nepomohlo registraci a ani pomoci nemohlo,“ řekl jeden ze zdrojů Meduzy. Kandidáta s kritickým vyjadřováním na adresu režimu by podle jeho názoru nepustili k volbám, ani kdyby se neválčilo na Ukrajině, vzhledem k riziku, že někdo takový by mohl pokazit záměr, že Putin v březnu obdrží více než 80 procent hlasů, což se dosud v novodobých ruských dějinách nikomu nepodařilo.

„Oficiálně se hlásá, především samotným prezidentem, že společnost se semkla, že všichni táhnou za jeden provaz a že pracují pro vítězství. A najednou by se mohlo ukázat, že hmatatelná část společnosti touží, aby válka skončila co nejdřív,“ poznamenal „zdroj blízký Kremlu“. Zároveň připustil, že během kampaně se Naděždin změnil ze zanedbatelného faktoru v masový fenomén. Ukázalo se, že Kreml podcenil množství Rusů ochotných vyslovit se proti válce, i když jen takto nepřímo. Podle průzkumu, který společnost Russian Field podnikla na žádost Naděždinova štábu, politikova podpora v současnosti dosahuje 7,8 procenta.

Kandidát komunistů Nikolaj Charitonov má podporu 3,3 procenta, uchazeč nacionalistů Leonid Sluckij 2,9 a zástupce strany Noví lidé Vladislav Davankov jedno procento. Putinova popularita podle stejného průzkumu přesahuje 62 procent.

Zdroje Meduzy blízké Kremlu s odhadem Naděždinovy popularity souhlasily a zdůraznily, že postupem času by Naděždin mohl být ještě silnější a nakonec by mohl získat „nejméně deset procent“. Tímto výsledkem by předstihl kandidáty parlamentních stran, a „bylo by až příliš jasné, že systém stran nemá nic společného s reálným zastoupením“, když „člověk z ulice“ může dostat více hlasů, než parlamentní politici. A pro Naděždina by prý mohli hlasovat i ti Rusové, kteří jsou obecně pro Putina, ale nechtějí pokračování války. „Ale když jsou vytyčeny rekordy, tak to nelze připustit. Hlasy musí jít tam, kam mají,“ tvrdí zdroj Meduzy.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.