Aktualizace: 21.05.2024 12:41

Washington – Na profilu amerického exprezidenta Donalda Trumpa na jeho sociální síti Truth Social se objevilo video tvořené fiktivními novinovými zprávami po vítězství republikána v nadcházejících listopadových prezidentských volbách. Pozornost některých médií včetně agentury AP přitom vzbudila skutečnost, že na místy rozmazaném a špatně čitelném pozadí se v nahrávce objeví slovní spojení „sjednocený Reich“ (united Reich) evokující vzpomínky na německou říši. Slovo Reich (Říše) je často spojováno s nacistickou třetí říší. Trumpova kampaň uvedla, že video pocházelo původně z jiného účtu a sdílel jej zaměstnanec kampaně, který si slova Reich nevšiml.

Smyšlený novinový titulek ve videu se objevuje spolu s dalšími, které například tvrdí „Trump vyhrál“, „Ekonomika vzkvétá“ nebo „Hranice je uzavřená, 15 milionů nelegálních přistěhovalců bylo deportováno“. Nápis „sjednocený Reich“ je vidět ve 28. vteřině, není ostrý a objevuje se pod tučným sloganem MAGA (Make America Great Again, Učiňme Ameriku opět skvělou).

Slovo „říše“ bývá spojováno s nacistickou třetí říší, avšak spojení ve videu na Trumpově profilu zřejmě odkazuje na druhou německou říši, po sjednocení Německa v roce 1871. Nejméně jeden z titulků blikajících ve videu je podle AP slovo od slova zkopírovaný z anglické stránky na Wikipedii o první světové válce, kde se píše, že se německá průmyslová produkce „výrazně zvýšila po roce 1871 v důsledku vytvoření sjednocené říše“.

Třicetisekundové video se na Trumpově účtu objevilo v době, kdy se předpokládaný republikánský kandidát na prezidenta snaží vykreslit svého volebního rivala, prezidenta Joea Bidena, který byl zvolen za demokraty, jako měkkého vůči antisemitismu. Sám Trump však opakovaně čelí kritice za používání jazyka a rétoriky spojené s nacistickým Německem.

Video se objevilo v pondělí ve chvíli, kdy měl Trump přestávku na oběd během svého manhattanského soudního procesu, v němž je obžalován z falšování dokumentů s cílem zakrýt platby pornoherečce za mlčenlivost.

„Nejednalo se o video z kampaně, bylo vytvořeno náhodným účtem na internetu a sdíleno zaměstnancem, který zjevně to slovo neviděl, zatímco byl prezident u soudu,“ uvedla v prohlášení mluvčí Trumpovy kampaně Karoline Leavittová.

Začátkem tohoto měsíce Trump na dobročinném večírku řekl, že Biden vede „gestapáckou administrativu“, tedy přirovnal činnost Bidenovy vlády k praktikám tajné policie nacistického Německa. Trump již dříve použil rétoriku evokující nacistického diktátora Adolfa Hitlera, když prohlásil, že migranti vstupující do USA nelegálně „otravují krev naší země“, a své odpůrce označil za „škůdce“.

V minulosti si Trump také vysloužil kritiku za to, když v roce 2022 povečeřel s krajně pravicovým komentátorem, který zlehčoval holokaust, či když bagatelizoval shromáždění krajní pravice v Charlottesville ve Virginii v roce 2017, kde bělošští nacionalisté skandovali „Židé nás nenahradí!“.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.