Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zveřejnila záznamy týkající se sledování bojovníka za občanská práva Martina Luthera Kinga mladšího Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI).

Agentura AP uvedla, že odhadem 200 tisíc záznamů vláda zveřejnila navzdory odporu Kingovy rodiny a občanskoprávní organizace, kterou vedl až do své násilné smrti v roce 1968.

Zveřejněné dokumenty byly od roku 1977, kdy je FBI předala Národnímu archivu, z rozhodnutí soudu nepřístupné veřejnosti.

Syn Kinga Martin III a dcera Bernice, kteří dříve uvedli, že FBI jejich otce sledovala nelegálně, v prohlášení zdůraznili osobní povahu celé záležitosti a vyzvali, aby „tyto spisy byly posuzovány v jejich plném historickém kontextu“.

„Žádáme všechny, kteří se podílejí na zveřejnění těchto dokumentů, aby tak činili s empatií, zdrženlivostí a respektem k trvajícímu zármutku naší rodiny,“ poznamenali také.

Jednoho z nejvýznamnějších bojovníků za občanská práva a nositele Nobelovy ceny za mír Martina Luthera Kinga zavraždil 4. dubna 1968 na balkoně motelu v Memphisu na jihu USA bělošský stoupenec rasové segregace James Earl Ray.

Trump krátce po svém nástupu do úřadu podepsal exekutivní příkaz, aby vládní úřady připravily plán na zveřejnění záznamů souvisejících s atentáty na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, jeho bratra Roberta Kennedyho i na Kinga.

Podíl.
Exit mobile version