![](https://i0.wp.com/fs2-ct24.ceskatelevize.cz/image/OWMzZWU1ZDY1MThmNGRhYn0Svn_AuAgy1ziewLaRhwtB-8iKfiUHk24Ig9_2RMRXRJClnFBI4td06VtEQdS07Uf0AHdHKNsiWwd9_24gCeSI85l3Gfp1UGWfv4cq4xxLUhf6WhOnYDAzSSsRyBdARbMrSsmlZT3ecl-08FPLbkC0F1x_xGqVnxlfd4yCB76Y.jpg?width=1200&w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Krajský soud v Hradci Králové začal projednávat kauzu údajně falešné závěti po továrníkovi Františku Řípovi, který byl vlastníkem jaroměřské společnosti Karsit. Žaloba viní vdovu Alenu Řípovou z toho, že vytvořením padělané závěti mohla ostatním dědicům způsobit škodu nejméně 117,5 milionu korun. Stíhání čelí ještě další tři ženy, které se podle obžaloby na podvodu podílely. Všechny obžalované vinu a jakékoliv nezákonné jednání odmítly.
Alena Řípová se podle spisu chtěla stát jedinou dědičkou pozůstalosti po smrti o dvacet let staršího manžela. Závěť, která by jí to umožnila, podle spisu vytvořila ještě za manželova života, a to před 28. únorem 2020. František Řípa zemřel v březnu 2021 ve věku 78 let. Kromě údajně falešné první závěti byly po Řípově smrti zjištěny při domovních prohlídkách další tři Řípou sepsané závěti, ve kterých rozdělení dědictví různě měnil.
Řípou vybudovaná skupina Karsit Group podniká ve výrobě autodílů, v hotelnictví, lázeňství a zemědělství. Roční obrat skupiny se v minulosti pohyboval v miliardách korun, zaměstnávala asi tisíc lidí. Hlavní část tržeb skupiny tvoří automobilová divize, mezi hlavní zákazníky patří koncern Volkswagen. Do skupiny patří i lázně Velichovky na Náchodsku.
Pomoci s falšováním měly další tři ženy
Řípová závěť podle spisu vyrobila tak, že na prázdný papír s manželovým vlastnoručním podpisem doplnila v horní polovině text závěti. Opatřit závěť zákonnými náležitostmi Řípové údajně pomohly další tři ženy. Obžalovanou je tak i účetní obce Lanžov, která měla oprávnění ověřovat podpisy. Zbývající dvě ženy měly podpisem závěti svědecky potvrdit její obsah jako Řípovu poslední vůli. Řípová pak podle spisu nechala závěť založit do notářské úschovy.
Z obžalovaných vypovídala a na dotazy soudu odpovídala pouze Řípová, ostatní tři ženy učinily pouze stručné prohlášení. Odpovídat na dotaz soudu odmítly. Všechny ženy shodně uvedly, že podpis závěti a ověřování podpisů se odehrály v kanceláři lázní ve Velichovkách 28. února 2020 za osobní účasti Řípy.
Podle obžaloby je ale Řípův podpis v ověřovací knize zfalšovaný. Řípová soudu řekla, že v minulosti za manžela s jeho souhlasem podepisovala jeho jménem různé listiny. Při samotném aktu podpisu závěti v lázních údajně nebyla, protože řešila něco jiného ve vedlejší kanceláři.
Podle státního zástupce Radima Vítka budou pro soud důležité znalecké posudky řešící pravost podpisů. Obžalovaným podle něj za podvod a zneužití pravomoci úřední osoby hrozí trest vězení pět až deset let. Škoda z jednání obžalovaných podle žalobce nevznikla.
Našla se i jiná závěť
Na podvod se závětí se podle policie přišlo tak, že jeden z dědiců měl ponětí i o jiné závěti, která se následně našla při domovní prohlídce.
Soudní jednání mělo původně začít loni v září, ale kvůli omluvám obžalovaných či obhájců začalo po několika odkladech až nyní. Soudce Jiří Vacek kvůli poslední omluvě z jednání Řípovou varoval, že by na ni mohl vydat zatykač a umístit ji do vazby. Soudce další jednání naplánoval na 12. února.