Klíčovým nástrojem pro včasné odhalení rakoviny prsu je mamografické vyšetření. Přestože je podle odborníků bezpečné, opakovaně se stává terčem dezinformací na internetu. Například ve formě řetězových e-mailů. Odkládání preventivních prohlídek přitom může snížit šance na vyléčení.
Zabere několik minut a umí najít i velmi malé nádorové změny v prsu. I takové, které nejdou nahmatat. V souvislosti s mamografem ale často zaznívají dezinformace. Koluje například e-mail, který tvrdí, že postup vyšetření je škodlivý a samotná metoda může způsobovat nádory.
To specialisté odmítají a odpovídají na základní otázky spojené s vyšetřením.
Prs je nutné při vyšetření stlačit kvůli optimální kompresi, kdy žena dostane nejmenší dávku záření, říká náměstkyně pro výzkum, vědu a grantovou činnost z FN Bulovka Lívia Večeřová.
„Stlačení je nutné, aby se dostatečně odkryly struktury prsu,“ dodává přednostka Ústavu radiační onkologie FN Bulovka a 1. LF UK Petra Tesařová. Pokud se žena obává bolesti, může se domluvit s laborantkou na co nejšetrnějším postupu.
Dávka záření je bezpečná
„Záření je velice podobné jako kosmické záření při letu z Evropy do Ameriky. Je to jako by si pacientka zaletěla do New Yorku,“ hodnotí bezpečnost dávky rentgenového záření v mamografu Tesařová.
Řetězový e-mail navíc nepravdivě informuje o tom, že mamografické vyšetření bylo zakázáno ve Švýcarsku. „Tyto zprávy jsou zcela nepravdivé. Mamografie je ve Švýcarsku v současnosti hlavní metoda pro včasné odhalení rakoviny prsu,“ zdůraznila už loni Švýcarská rada pro boj proti rakovině.
V Česku je každý rok diagnostikováno téměř osm tisíc nových případů rakoviny prsu. Mamografický screeningový program je určen všem ženám nad 45 let. A 75 procent nádorů, které mamograf odhalí, je v prvním stadiu. U nich je šance na vyléčení velmi vysoká.