Aktual.: 4.07.2025 11:05

Praha – Maloobchodní tržby v Česku bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel letos v květnu zpomalily meziroční růst na 5,3 procenta. V dubnu rostly po revizi o 5,7 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). K růstu podle statistiků nejvíce přispěl prodej prostřednictvím internetu a prodej pohonných hmot. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků o 0,2 procenta snížily. Květnový výsledek maloobchodu odpovídá očekávání trhu. Mírný meziměsíční pokles je dán silným dubnem, kdy tržby ovlivnily Velikonoce, řekli analytici.

„Maloobchodní tržby se v květnu po očištění o cenové vlivy meziročně zvýšily za prodej pohonných hmot, nepotravinářského zboží i potravin. K růstu maloobchodních tržeb nejvíce přispěl prodej prostřednictvím internetu a prodej pohonných hmot. Tržby rostly ve všech sortimentních skupinách prodejen s výjimkou prodejen s oděvy a obuví,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová.

Meziročně vzrostly tržby za pohonné hmoty o 14,5 procenta, za nepotravinářské zboží o 7,1 procenta a za potraviny o 0,2 procenta. Internetovým a zásilkovým obchodům tržby vzrostly téměř o pětinu.

Tržby ve specializovaných prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky se oproti loňskému květnu zvýšily o 9,4 procenta, v prodejnách s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím stouply o 5,7 procenta, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 3,8 procenta, s výrobky pro domácnost o 1,9 procenta a s počítačovým a komunikačním zařízením o 1,2 procenta. Naopak v prodejnách s oděvy a obuví tržby o půl procenta klesly. Tržby ve specializovaných prodejnách potravin se zvýšily o 0,5 procenta a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin stouply o 0,2 procenta. Tržby v nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se zvýšily o 10,6 procenta.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel meziročně vzrostly o 2,8 procenta. Prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů zaznamenal růst o 3,4 procenta a tržby za opravy motorových vozidel stouply o 0,7 procenta. Meziměsíčně tržby za prodej a opravy motorových vozidel klesly o 0,4 procenta.

Analytici: Květnový výsledek maloobchodu odpovídá tržnímu očekávání

Výsledek maloobchodu za květen odpovídá očekávání trhu. Důvodem mírného meziměsíčního poklesu je podle analytiků silný duben, kdy tržby ovlivnily velikonoční svátky. Spotřeba domácností nadále zůstává tahounem tuzemské ekonomiky, řekli analytici ČTK.

„Květen sice přinesl meziměsíční pokles tržeb, důvod k obavám to ovšem podle nás nepředstavuje. Jedná se totiž primárně o korekci mimořádně silného dubnového výsledku, který byl tažen načasováním velikonočních svátků. Pokud právě od efektu Velikonoc odhlédneme, zůstává tuzemský maloobchod na vzestupné trajektorii, což by mělo pokračovat i v nadcházejících měsících,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Investika Vít Hradil. Podle něj tomu nasvědčuje pokračující růst reálných mezd, pozvolna klesající tendence k hromadění úspor a také opatrně se zlepšující spotřebitelská nálada.

„Maloobchodní tržby vykázaly v květnu růst zcela ve shodě s očekáváním finančního trhu – meziroční růst tržeb se druhý měsíc v řadě dostal nad pět procent, což lze hodnotit jako velmi solidní výsledek,“ řekl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Od začátku roku podle něj tržby meziročně stouply o 4,3 procenta. Za celý rok 2025 očekává, že se tržby zvýší o více než čtyři procenta, tedy podobně jako loni. Podle ekonoma společnosti Deloitte Filipa Pastuchy ale varovným signálem zůstává napjatá situace v průmyslu a pokračující propouštění zaměstnanců.

Také podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka květnový výsledek ukazuje, že spotřebitelská poptávka je i nadále silná. Na meziročním růstu maloobchodních tržeb se z asi poloviny podílely e-shopy, následovaly pohonné hmoty, řekl Dufek.

„Silný nárůst prodejů pohonných hmot o 14,5 procenta je dán zejména snížením cen na čerpacích stanicích, ceny Natural 95 v průměru klesly meziročně o 14,2 procenta na 33,94 Kč za litr a nafty o 13,6 procenta na 32,67 Kč za litr,“ uvedl Pastucha.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek poukázal na vývoj v nepotravinářském segmentu. „Dlouhodobý pokles zájmu o odívání a obuv nemusí nutně znamenat šetřivost domácností, ale přesun z kamenných prodejen na internet. Tam ve statistikách rozložení podle výrobků chybí, celkově ale vidíme svižný růst,“ dodal.

Podíl.