V době, kdy se Evropa i USA potýkají s vlnou veder, řeší Jižní Amerika opačný extrém – na kontinentu se prudce ochladilo a lidé čelí nebývale mrazivému počasí. Na situaci upozornila agentura Reuters.
V argentinském Buenos Aires se v úterý místní obyvatelé choulili v šálách, bundách a vlněných čepicích a ráno museli z aut oškrábat námrazu. Teploty ve městě klesly pod nulu, což je vzácnost i pro zimní období, které nyní na jižní polokouli panuje.
„Doslova jsem málem umrzl,“ řekl Reuters Juan Manuel Amnini, 42letý inženýr z Buenos Aires, který měl na hlavě šedou vlněnou čepici a obličej si zakrýval proti chladu. „Navlečete na sebe všechno, co máte po ruce. Pod tímhle mám na sobě vrstvy a vrstvy oblečení, jako bych byl cibule,“ dodal.
Mráz z Antarktidy
V Argentině, Chile a Uruguayi přineslo ochlazení do některých oblastí nečekané sněžení a zimu ještě zhoršuje mrazivý vítr vanoucí z Antarktidy.
Během víkendu zaznamenaly tři zmíněné země teploty o 10 až 15 stupňů pod svými sezonními průměry. Noční minima klesla hluboko do záporných dvojciferných hodnot. Jedna meteorologická stanice v Chile – nacházející se 69 metrů nad mořem na letišti poblíž města Puerto Natales – zaznamenala v neděli večer minimum minus 15,7 stupně, což je téměř čtrnáct stupňů pod průměrným červnovým minimem, napsal deník Guardian.
Mnoho místních domů a kanceláří podle obyvatel není stavěno na podobné podmínky. „Právě teď mám pod oblečením termoprádlo, kalhoty a na nich další kalhoty,“ popsal Gael Larrosa, student z Buenos Aires. „Opravdu hodně těžko snáším zimu. Tady vás může klidně zabít. Vážně vás může zabít,“ zdůraznil.
Evropa se peče
Evropu naopak sužuje vlna veder. Itálie už v některých oblastech zakázala práci venku, zatímco Francie zavřela školy a část Eiffelovy věže, píše Reuters.
Španělsko už potvrdilo svůj nejteplejší červen v historii měření. Německo se ve středu připravuje na nejteplejší den roku. Teploty by mohly někde dosáhnout až ke 40 stupňům Celsia. Vedro už působí problémy v dopravě.
V severní a střední části Spojených států jsou nebývale vysoké teploty konzistentní od konce června.
Horka jsou spojená se změnami klimatu, kdy vysoké teploty přicházejí dříve a trvají déle. Asfalt a beton ve městech zesilují dopad tím, že absorbují a vyzařují teplo, poznamenal Reuters.