Maledivy s okamžitou platností zakázaly vstup do země Izraelcům a osobám s dvojím občanstvím. Píše to server Times of Israel (ToI). Asijský ostrovní stát zákon odsouhlasil na protest proti izraelské vojenské ofenzivě v Pásmu Gazy a v solidaritě s Palestinci. Jeruzalém obvinění z genocidy opakovaně odmítá.
Legislativu odsouhlasil v pondělí maledivský parlament, v úterý ji podepsal prezident Mohamed Muíz, poté okamžitě začala platit. Jihoasijský stát, jenž je oblíbenou dovolenkovou destinací, tak už nepřijímá držitele izraelských pasů.
„Ratifikace odráží pevný postoj vlády v reakci na přetrvávající zvěrstva a pokračující genocidní činy spáchané Izraelem na palestinském lidu,“ napsal prezidentův úřad v prohlášení, z něhož citoval ToI.
Opoziční strany i spojenci vlády vyvíjeli na Muíze tlak, aby zákaz schválil a vyjádřil tak jasný odpor k izraelskému vojenskému tažení. „Maledivy znovu potvrzují svou rozhodnou solidaritu s palestinskou věcí,“ zdůraznil prezident. Jeruzalém všechna obvinění z genocidy dlouhodobě a opakovaně popírá.
Maledivská vláda také znovu potvrdila svou dlouhodobou podporu vzniku nezávislého a suverénního palestinského státu založeného na hranicích z doby před rokem 1967 s východním Jeruzalémem jako hlavním městem v souladu s rezolucemi OSN a mezinárodními právními normami, píše turecká zpravodajská agentura Anadolu.
Desítky tisíc mrtvých
Židovský stát zahájil rozsáhlou vojenskou ofenzivu v Pásmu Gazy po překvapivém útoku teroristů z Hamásu a jeho spojenců na jih Izraele v říjnu 2023, při němž ozbrojenci zabili na 1200 lidí a dalších 251 unesli do palestinské enklávy.
Podle tamních úřadů ovládaných Hamásem si válka dosud vyžádala životy téměř 51 tisíc Palestinců. Tvrzení však nelze bezprostředně nezávisle ověřit. Většina z 2,3 milionu obyvatel enklávy se musela kvůli bojům evakuovat, a to i opakovaně. Konflikt navíc způsobil rozsáhlou humanitární krizi.
Přerušené diplomatické styky
Islámskou republiku Maledivy tvoří přes tisíc malých korálových ostrovů. Maledivy uznaly židovský stát a navázaly s ním diplomatické vztahy poté, co se Izrael v roce 1965 stal teprve třetí zemí světa, která uznala samostatnost ostrovního státu, připomíná web The Middle East Eye.
V roce 1974 byly diplomatické kontakty pozastaveny, což s přestávkou mezi lety 2010 a 2014 trvá dosud. V roce 2009 Maledivy a Izrael podepsaly několik dohod o spolupráci za účelem zlepšení vztahů. V roce 2018 však byly tyto dohody přerušeny a od té doby se vztahy zemí zhoršují.
Do začátku devadesátých let izraelští turisté do země nesměli, tento zákaz byl poté zrušen, připomíná ToI. Loni vyrazilo na luxusní dovolenou na Maledivách jedenáct tisíc Izraelců, což je asi 0,6 procenta celkového počtu turistů na ostrovech. Letos v únoru jich bylo už jen 59, uvádí ToI s odkazem na oficiální data.
Už předloni v prosinci vydal židovský stát varování před návštěvou Malediv s odkazem na protiizraelské nálady během války s Hamásem. Varování přišlo „kvůli zvýšené protiizraelské atmosféře, včetně veřejných komentářů činitelů“.
Loni pak izraelská diplomacie svou výzvu zopakovala poté, co maledivská vláda oznámila rozhodnutí kabinetu změnit zákony a zabránit Izraelcům vstoupit do země.
Izraelský pas nepřijímá kromě Malediv dalších třináct států, jimiž jsou Alžírsko, Bangladéš, Brunej, Írán, Irák, Kuvajt, Libanon, Libye, Malajsie, Pákistán, Saúdská Arábie, Sýrie a Jemen, uvádí mezinárodní nevládní organizace The International Air Transport Association.
Řada těchto zemí nepřijímá ani pasy z jiných států s izraelským razítkem získaným při vstupu nebo odjezdu ze židovského státu. Izrael proto pasy mnohdy na žádost turistů raději neoznačuje.