
Maďarský parlament schválil změny v ústavě, které podle kritiků omezují práva a svobody komunity LGBT+. Server Index.hu informoval, že pro hlasovalo 140 poslanců, proti 21 poslanců. Přijatá novela základního zákona posiluje zákaz pořádání pochodů hrdosti a zaměřuje se také na osoby s dvojím státním občanstvím, považované za „zrádce národa“, kterým podle agentury AFP nyní hrozí ztráta státní příslušnosti a vyhoštění. Možným terčem tohoto ustanovení je podle AFP finančník a filantrop George Soros.
Kritici pokládají novelu za další krok k autoritářskému režimu premiéra Viktora Orbána, píše agentura AP s tím, že umožňuje zbavit maďarského občanství osoby, které mají dvojí občanství v zemi mimo Evropský hospodářský prostor a které „představují hrozbu pro veřejný pořádek, veřejnou či národní bezpečnost“. Novela je v pořadí už patnáctým dodatkem k maďarské ústavě od roku 2011.
„V posledních patnácti letech rozebírají krok po kroku naši demokracii. V posledních dvou třech měsících vidíme, jak tento proces zrychluje,“ upozornil opoziční poslanec Dávid Bedö.
Agentura AFP dodala, že tři desítky právníků pokládají ustanovení novely za „bezprecedentní v mezinárodním právu“. Podle nich může být pokládáno za „nelidské zacházení“.
Nepokoje v ulicích
Ústavní změna vyvolává nepokoje v ulicích už několik týdnů. Zákaz pochodů hrdosti považují kritici za porušování shromažďovacího práva. Jenže podle vlády je právo dětí na morální, tělesný a duchovní rozvoj nadřazeno jakémukoli jinému základnímu právu – včetně práva na shromažďování, s výjimkou práva na život. A maďarská legislativa propagaci homosexuality u nezletilých zakazuje. „Moje rada pro organizátory pochodu hrdosti je, aby se ani neobtěžovali ho tento rok organizovat,“ prohlásil Orbán.
Pořadatelé nicméně slibují, že pochod uspořádají zákazu navzdory. Podle nového zákona mohou úřady jim i účastníkům uložit pokutu v přepočtu zhruba dvanáct tisíc korun a k jejich identifikaci použít technologie na rozpoznávání obličejů.
Novela také uvádí, že existují pouze dvě pohlaví – muž a žena. Mezi základní práva zařazuje právo platit v hotovosti a rovněž stanovuje, že za nouzového stavu se vláda smí odchýlit od zákonných ustanovení na základě souhlasu dvoutřetinové většiny parlamentu.
Demonstranti se pokusili zablokovat vstup do parlamentu
Hlasování se uskutečnilo za přítomnosti premiéra Orbána a dalších členů vlády navzdory pokusu demonstrantů zablokovat vstup do parlamentu. Proti demonstrantům zasáhla policie, která byla přítomna ve velkém počtu. Opoziční zákonodárci uvnitř parlamentu na protest rozvinuli transparent, zatímco protestující před budovou skandovali „Nenecháme se proměnit v Putinovo Rusko“.
„Legislativní běsnění má Orbánovi umožnit převzít opět kontrolu nad pořadem dne a zastínit debatu o selhávání veřejných služeb či ekonomických potížích“, řekl AFP expert Szabolcs Pék, podle kterého se Orbán snaží zmobilizovat své voliče a oslovit krajní pravici před parlamentními volbami v příštím roce. Současně také nastražil „past“ na vyzyvatele Pétera Magyara, jehož mlčení k právům LGBT+ by mohlo odradit některé voliče.
Maďarská vláda vedla v posledních letech kampaň proti komunitě LGBT+ a tvrdí, že zákaz přístupu nezletilých k jakémukoliv materiálu, jenž zmiňuje homosexualitu, má ochránit děti před „genderovým šílenstvím“. Vládní mluvčí Zoltán Kovács v prohlášení doplnil, že změna není „útokem na individuální sebevyjádření, ale objasněním, že právní normy jsou založeny na biologické realitě“.
Agentura AP kontrovala, že novela poskytuje ústavní základ pro popření genderové identity transgenderových lidí, stejně jako pro ignorování existence intersexuálních jedinců, kteří se narodili se sexuálními charakteristikami, neodpovídajícími binárním pojetím muže a ženy.
Podle právníka Dániela Döbrenteye jde o jasný signál pro transgenderové a intersexuální lidi. „Rozhodně jde o ponižování lidí a jejich vyloučení nejen z národní komunity, ale dokonce i ze společenství lidských bytostí.“