Maďarsko trvale ztratilo přístup k přibližně jedné miliardě eur (asi 25,2 miliardy korun) z fondů Evropské unie. Budapešť do konce loňského roku nezavedla reformy týkající se právního státu, a tak jí Evropská komise peníze neuvolnila, řekla ve středu agentuře DPA mluvčí unijní exekutivy.
Propadnuté prostředky, celkem 1,04 miliardy eur, byly určené na podporu strukturálně slabších regionů. Evropská komise je Maďarsku zmrazila koncem roku 2022, když po analýze dospěla k závěru, že Budapešť porušuje základní hodnoty a standardy platné v Unii. Ani poté však maďarská vláda nezavedla požadované reformy, například změny zákonů proti střetu zájmů a potírání korupce.
Orientace na Čínu
DPA píše, že kvůli nahrazení výpadku peněz z unijních fondů se vláda národněkonzervativního premiéra Viktora Orbána stále silněji orientuje na Čínu. Loni v dubnu Maďarsko požádalo o půjčku ve výši miliardy eur, kterou si vzalo u čínských státních bank.
Stalo se to diskrétně a vyšlo to najevo teprve v červenci, kdy k tomu maďarské Centrum pro státní dluh (AKK) zveřejnilo některá klíčová data. Kredit má dobu splatnosti tři roky, výše úroků ani intervaly splácení ovšem nejsou známy.
Orbán hrozí vetem
Navzdory finanční pomoci z Číny se Orbán snaží přístup ke zmrazeným penězům z EU znovu získat. Podle Evropské komise je v současnosti zablokovaných asi devatenáct miliard eur (téměř 480 miliard korun) určených Maďarsku, včetně prostředků z unijního fondu na obnovu ekonomik po pandemii covidu-19.
Začátkem prosince Orbán pohrozil vetem příštího sedmiletého rozpočtu EU, pokud Brusel zablokované peníze neuvolní. Jednání o dlouhodobém unijním rozpočtu na roky 2028 až 2035 začnou pravděpodobně v polovině letošního roku.