ČTK

Aktualizováno před 37 minutami

Maďarský premiér Viktor Orbán prohlásil, že jeho země odstoupí od Mezinárodního trestního soudu (ICC), protože je podle něj nyní zpolitizovaný. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, jenž je právě na návštěvě v Budapešti navzdory zatykači, který na něj vydal ICC, označil rozhodnutí maďarské vlády za odvážné a zásadové.

Netanjahuova kancelář večer uvedla, že Netanjahu a Orbán o rozhodnutí Maďarska odstoupit od ICC hovořili s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jednali o „dalších krocích, které lze ve věci podniknout“. Informuje o tom agentura Reuters.

Orbán jako příklad zpolitizování soudu označil listopadové rozhodnutí ICC vydat na šéfa izraelské vlády zatykač kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v palestinském Pásmu Gazy.

„Právě jste zaujal odvážný a zásadový postoj k ICC a já vám děkuji Viktore,“ prohlásil podle agentury AFP na společné tiskové konferenci s Orbánem Netanjahu a Mezinárodní trestní soud označil za zkorumpovaný.

Šéf kanceláře maďarského premiéra Gergely Gulyás o něco dříve oznámil, že se maďarská vláda rozhodla od ICC odstoupit. Úřady podle něj během dne zahájí patřičný proces.

Orbán už krátce po vydání zatykače na Netanjahua loni v listopadu prohlásil, že hodlá izraelského premiéra pozvat a zatykač ignorovat.

„Maďarsko má i nadále povinnost spolupracovat s ICC,“ řekl dnes mluvčí ICC  Fádí Abdalláh. Odstoupení státu od ICC totiž nabývá účinnosti jeden rok po uložení dokumentu o vystoupení z instituce – obvykle ve formě formálního dopisu, v němž je vystoupení deklarováno, napsala agentura AFP.

Jako špatný den pro mezinárodní právo vnímá německá ministryně zahraničí postoj Maďarska, které nezadrží izraelského premiéra Netanjahua a opustí ICC.

Maďarsko podepsalo Římský statut, na jehož základě tribunál vznikl, v roce 1999 a ratifikovalo ho o dva roky později za Orbánova prvního funkčního období, podotkla agentura AFP.

Podíl.
Exit mobile version