Aktual.: 2.04.2025 13:48

Paříž – Francouzský prezident Emmanuel Macron na zasedání vlády uvedl, že soudnictví je nezávislé, všichni mají právo se odvolat a zároveň je třeba chránit soudce. Podle agentury AFP tak šéf Elysejského paláce učinil poté, co pařížský soud v pondělí uznal krajně pravicovou političku Marine Le Penovou vinnou ze zpronevěry unijních financí a zakázal jí kandidovat do veřejných funkcí. Le Penová tvrdí, že je nevinná, a už avizovala, že se odvolá. Soudci čelí výhrůžkám.

Macron, který se od pondělního verdiktu k případu zatím veřejně nevyjádřil, dnes podle mluvčí vlády Sophie Primasové označil francouzské soudnictví za nezávislé a pilíř demokracie, výhrůžky vůči soudcům pak za nepřijatelné. Kromě toho podle Primasové uvedl, že právo je pro všechny stejné.

Le Penová v dnes zveřejněném rozhovoru s listem Le Parisien podle AFP uvedla, že využije všech možných zákonných cest, aby mohla v roce 2027 kandidovat do prezidentského úřadu. Hodlá se obrátit na odvolací soud v Paříži, ale i na francouzský ústavní tribunál nebo Evropský soud pro lidská práva (ECHR). Takzvaná Ústavní rada je nejvyšší ústavní orgán ve Francii a mohla by rozhodnout, zda je vyloučení Le Penové z voleb neslučitelné s právem voličů na výběr, podotkla AFP. ECHR je soudem poslední instance pro případy, kdy jsou vyčerpány všechny vnitrostátní opravné prostředky.

Politička z krajně pravicového Národního sdružení (RN) zároveň označila za velmi dobré zprávy slib odvolacího tribunálu, že její žádost bude řešit rychle. Pařížský odvolací soud v úterý uvedl, že o odvolání Le Penové by mělo být rozhodnuto do léta 2026. Podle francouzských médií by se tak politička v případě úspěchu odvolání teoreticky ještě mohla ucházet o prezidentské křeslo za dva roky. Nový proces by se mohl konat ještě v témže roce a rozhodnutí padnout před volbami, píše AFP.

Pondělní soudní verdikt uznal Le Penovou vinnou ze zpronevěry peněz určených na europarlamentní asistenty, s okamžitou platností jí zakázal ucházet se po dobu pěti let o volené veřejné funkce, odsoudil ji ke čtyřem rokům vězení, z toho ke dvěma podmíněně, a vyměřil jí pokutu. Tresty dostalo i osm dalších členů RN a 12 asistentů. Pokud tento verdikt zůstane v platnosti, vyřadí Le Penovou z prezidentských voleb v roce 2027. Současné průzkumy nasvědčují tomu, že by v prvním kole volby zvítězila.

Rozhodnutí soudu ostře kritizovali politici francouzské krajní pravice i jejich názoroví souputníci ze zahraničí. Předseda Národního sdružení (RN) Jordan Bardella na neděli svolal shromáždění na podporu Le Penové. Naproti tomu politici stran blíže středu politického spektra prohlašovali, že rozsudek je třeba respektovat.

Francouzské justiční orgány mezitím vyšetřují výhrůžky vůči soudcům. Předsedkyně soudu, který nad Le Penovou vynesl verdikt, Bénédicte de Perthuisová podle AFP kvůli výhrůžkám dostala ochranu, včetně posílených hlídek u jejího domu. Podle AFP se vyšetřováním tento týden začal zabývat zvláštní oddíl policie. Nový případ otevřel v době, kdy od ledna pokračuje vyšetřování výhrůžek smrtí, které byly soudcům v kauze Le Penové adresovány z krajně pravicového francouzského webu Riposte Laïque.

Podíl.