
Komerční prezentace Aktual.: 7.05.2025 20:52
Paříž – Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes vyzval syrského prezidenta Ahmada Šaru, jenž od svého lednového nástupu do funkce poprvé přicestoval do Evropy, aby učinil vše pro zajištění ochrany všech Syřanů bez výjimky, „bez ohledu na jejich původ, náboženství, víru nebo přesvědčení“. Macron to podle agentury AFP řekl po jejich setkání v Elysejském paláci v Paříži.
Francouzský prezident svému prozatímnímu protějšku na tiskové konferenci také řekl, že musí zajistit, aby byli stíháni a souzeni pachatelé nedávného nábožensky motivovaného násilí namířeného proti drúzské menšině a také březnového „masakru“ příslušníků alavitské menšiny. Evropská unie by podle něj na pachatele těchto zločinů měla systematicky uvalovat sankce.
Macron naopak vyzval k „postupnému rušení evropských hospodářských sankcí“ vůči Damašku, pokud islamistická koalice, která se v Sýrii dostala k moci po svržení režimu Bašára Asada loni v prosinci, stabilizuje zemi. Dodal, že bude prosazovat, aby sankce EU vůči Sýrii nebyly v červnu obnoveny.
Macron také řekl, že se snaží přesvědčit Spojené státy, aby odložily stažení svých vojáků ze Sýrie a pokračovaly v operacích Islámskému státu, který působí na jejím území. USA by se podle něj měly také zaměřit se na urychlené zrušení sankcí proti Sýrii, což by pomohlo zajistit stabilitu země. „Je v zájmu všech, včetně Američanů, aby dnes (…) spíše jednali tak, aby nás podpořili ve zrušení sankcí proti syrskému lidu“ a „aby maximálně oddálili stažení svých sil ze Sýrie“, řekl Macron novinářům.
Šara na tiskové konferenci uvedl, že nic neospravedlňuje zachování sankcí, které byly na Sýrii uvaleny za Asadova diktátorského režimu, a zdůraznil, že bezpečnost Syřanů je jeho „nejvyšší prioritou“. Řekl také, že jeho země vede přes zprostředkovatele nepřímé rozhovory s Izraelem s cílem uklidnit současnou situaci. Izrael od prosince podniká v Sýrii četné vzdušné údery s odkazem na vlastní bezpečnost.
Evropská unie po Asadově pádu některé sankce pozastavila, aby usnadnila politický přechod v zemi i hospodářskou obnovu. Důvěru v novou vládu však v březnu narušily zásahy provládních sil v Latákíji a okolí, kde se podle lidskoprávních organizací příslušníci armády dopouštěli masakrů na civilním obyvatelstvu, při nichž zahynulo na 1700 lidí. V oblasti žije silná alavitská komunita, která měla blízko k exprezidentovi Asadovi.