Britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron se shodli na potřebě nových řešení k zamezení způsobu migrace, kdy se lidé snaží dostávat do Británie přes Lamanšský průliv na malých lodích, napsala ve středu agentura Reuters s odvoláním na Londýn, kde je šéf Elysejského paláce na státní návštěvě.

Starmer s Macronem poobědval, ve čtvrtek je podle francouzské ambasády čeká britsko-francouzský summit, kterého by se měli zúčastnit i někteří ministři obou zemí.

„Oba lídři se shodli na potřebě jít dál a dosáhnout pokroku v nových a inovativních řešeních, včetně nového odstrašujícího prostředku, který by rozbil obchodní model těchto gangů,“ uvedl v prohlášení úřad britského ministerského předsedy se zřejmým odkazem na pašeráky lidí. Co by mohl „nový odstrašující prostředek“ být, vyjádření neupřesňuje.

Podle agentury AFP Londýn jedná s Paříží o dohodě, na jejímž základě by Británie migranty připlouvající na malých lodích posílala zpět na kontinent výměnou za přijetí žadatelů o azyl v Evropě, kteří mají rodinné vazby ve Spojeném království. Francie v minulosti odmítla dohodu o vracení žadatelů o azyl s tím, že Británie by měla jednat s Evropskou unií jako celkem, podotkla agentura Reuters.

Velké politické téma

Od začátku roku připlulo z kontinentální Evropy do Británie téměř dvacet tisíc migrantů, což je rekordní počet za prvních šest měsíců roku, napsaly na začátku července agentury AFP a Reuters s odvoláním na statistiky britské vlády. Počty lidí, kteří se snaží dostat do Spojeného království přes Lamanšský průliv na člunech, letos rostly navzdory snahám vlády premiéra Starmera tento způsob migrace omezit.

Migranti snažící se dostat do Británie tímto způsobem představují v zemi klíčové politické téma a už předchozí vlády slibovaly snížení jejich počtu. Současný premiér Starmer podle Reuters přislíbil „rozbít“ pašerácké gangy. Londýn také tlačí na Francii, aby aktivity pašeráků lidí účinněji potírala.

Macron je s manželkou Brigitte ve středu na státní návštěvě Británie druhým dnem. V úterý je na hradě Windsor přivítal král Karel III. s královnou Camillou. Šéf Elysejského paláce během prvního dne také vystoupil s projevem v britském parlamentu. Středeční program podle AFP zahájil první pár Francie uctěním památky zesnulé královny Alžběty II. návštěvou její hrobky ve Windsoru.

Macronova cesta je první státní návštěvou lídra některé z evropských zemí v Británii od takzvaného brexitu, kdy Londýn v roce 2020 opustil Evropskou unii. Jde zároveň o první státní návštěvu francouzského prezidenta v Británii od roku 2008, kdy byl šéfem Elysejského paláce Nicolas Sarkozy.

Šéf Elysejského paláce během prvního dne vystoupil s projevem v britském parlamentu, kde prohlásil, že Evropa nikdy neopustí Ukrajinu, která se brání ruské agresi. Dodal, že Londýn a Paříž budou společně s takzvanou koalicí ochotných pracovat do poslední minuty, aby zajistily příměří. Podle Paříže ve čtvrtek Starmer s Macronem plánují uskutečnit prostřednictvím videospojení další schůzku představitelů zemí tohoto neformálního uskupení.

Podíl.
Exit mobile version