Ani gymnázium, ani stávající lyceum. Ministerstvo školství spustilo pilotní testování nového oboru Lyceum 2.0, do kterého se zatím zapojilo 32 institucí. Nejčastěji se jednalo o obchodní akademie a hotelové školy. Ministerstvo i školy vyzdvihují možnost, že se žáci o svém budoucím zaměření mohou rozhodnout až v průběhu studia, a nikoliv hned na jeho začátku. Nová lycea navíc v některých krajích mírně navýší kapacity středních škol. Naopak některá zařízení, která se do projektu nezapojila, velký rozdíl mezi stávajícími a novými lycei nevidí.

Celkem o testování oboru Lyceum 2.0 projevilo zájem dvaatřicet škol z jedenácti krajů. „Nejvíce škol – celkem sedm – je z Jihočeského kraje, na druhém místě je Jihomoravský kraj (šest škol) a na třetím pak Praha (pět škol),“ vyjmenoval Patrik Kubas z odboru vnější komunikace ministerstva školství.

K pilotnímu projektu se přistoupilo kvůli zvýšené poptávce po lyceálních oborech. „V minulém školním roce si přihlášku do oborů lyceí podalo téměř 24 tisíc žáků, což představuje 22,5 procenta všech přihlášek na střední školy,“ upřesnil Kubas.

Na rozdíl od gymnázií, která poskytují široké všeobecné vzdělání, a od stávajících lyceí, u kterých si studenti svou specializaci musí zvolit už při nástupu do školy, Lycea 2.0 žákům umožní rozhodnout se o budoucím zaměření až později, a to volbou povinně volitelných předmětů.

„Žáci si budou moci v průběhu studia lépe uvědomit své silné stránky, zájmy a předpoklady, což pomůže žákům, kteří ještě nemají jasnou představu o svém dalším profesním zaměření,“ vysvětlil Kiril Christov z odboru vnější komunikace ministerstva školství. Žáci si podle něj budou moct až ze čtyřiceti procent vybírat volitelné předměty podle svých preferencí, což jim umožní se lépe připravit na svou budoucí specializaci na vysoké škole nebo vyšší odborné škole.

(Ne)tradičně zaměřené povinně volitelné předměty

Umět navrhnout marketingovou kampaň, vytvořit obsah na sociální sítě nebo pracovat s on-line reklamou a analytickými nástroji jsou oblasti, kterými by mohli být vybaveni budoucí absolventi Lycea 2.0 na havlíčkobrodské obchodní akademii a hotelové škole.

„Chtěli bychom, aby oborová orientace směřovala ke komunikaci a marketingu, absolvent by měl být vybaven znalostmi a dovednostmi například v oblasti digitálního marketingu, sociálních médií, psychologie spotřebitele, brandingu anebo komunikace se zákazníkem,“ vysvětlil ředitel Obchodní akademie a Hotelové školy Havlíčkův Brod Jiří Forman.

Automobilní a technická škola v Českých Budějovicích chce budoucí studenty v rámci Lycea 2.0 připravit na praxi v oblasti ekologie dopravy a přepravy nebo v oblasti umělé inteligence.

„Třetina předmětů, jako je český jazyk, cizí jazyky, matematika, informační technologie, bude povinných, třetina – například seminář umělé inteligence, biologie, fyziky – povinně volitelných a třetina bude věnovaná právě odbornému zaměření, kde si žáci budou moct vybrat z předmětů zaměřených na ekologii dopravy a přepravy, logistiku nebo ekonomiku,“ řekl ČT Petr Hart, ředitel českobudějovické VOŠ a Střední průmyslové školy automobilní a technické.

Skepse

Některé školy ale zatím o novém oboru neuvažují. Řediteli pražské SPŠS Betlémská Michalovi Prutyszynovi zatím vyhovuje stávající obor technické lyceum, se kterým už mají zkušenosti a je bližší samotnému zaměření školy.

„Do pilotního testování jsme se nezapojili, protože nabízíme osvědčený obor technické lyceum. I tento stávající obor nám nabízí určitý prostor pro inovace, kdy můžeme do výuky integrovat například prvky informačních technologií a programování, strojírenství, robotiky, CAD systémy a podobně. Lyceum 2.0 nám koncepčně prakticky umožňuje totéž,“ vysvětluje.

„K novému projektu Lyceum 2.0 MŠMT řada ředitelů vzhlíží spíše pesimisticky. Zkušenosti starších kolegů ředitelů jsou podloženy množstvím různých nápadů ministerstva školství, kdy věnovali obdobným projektům spoustu času a úsilí, a ukázalo se to nakonec jako slepá ulička,“ dodal.

Více lavic pro středoškoláky

V některých krajích ale může nové lyceum příští školní rok navýšit kapacitu středních škol. Například ve Středočeském kraji díky nim přibyde 86 nových míst. Kraj reaguje na narůstající počet žáků devátých ročníků a postupně proto připravuje další kapacity středních škol. Ty letos v maturitních oborech nabízely 8854 míst. „Podle doručených žádostí bude ve Středočeském kraji 760 nových míst v maturitních oborech pro první ročníky, z toho 86 v oboru Lyceum 2.0,“ potvrdila mluvčí kraje Zuzana Žídková.

Nabídka studijních míst se navýší také v Jihočeském kraji, kde o nový obor projevilo zájem nejvíce škol. „Celkově se kapacita středních škol zvýší o 585 míst, což představuje zvýšení o 9,5 procenta. Díky Lyceím 2.0 se kapacita navýší o 240 míst,“ řekla mluvčí Jihočeského kraje Hana Brožková. 

Podíl.