Aktualizace: 18.01.2024 11:14

Praha – Loňský vývoz zbraní a dalšího bezpečnostního materiálu z České republiky pravděpodobně dosáhne rekordní hodnoty roku 2022, kdy činil zhruba 30 miliard korun. ČTK to řekl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. Úplná data budou podle něj k dispozici v polovině letošního roku. Zatímco v roce 2022 značnou část exportu tvořil materiál z dlouhodobých zásob, loni převažovala nová výroba, doplnil Hynek.

„Dále je důležité, že řada výrobců investovala do zvýšení výrobních kapacit či modernizace stávajících technologií, což je základní předpoklad pro další navyšování výroby,“ řekl Hynek.

Export zbraní a dalšího bezpečnostního materiálu z Česka byl předloni dosud nejvyšší, proti roku 2021 se téměř zdvojnásobil. Hynek v této souvislosti dříve uvedl, že se podle něj tento rekordní výsledek nebude v budoucnosti opakovat. Objem výroby pak ve srovnání s rokem 2021 stoupl přibližně o pětinu na více než 50 miliard korun.

Z více než poloviny se v roce 2022 na vývozu podílela munice, v předchozích letech tento podíl činil 15 procent. Přibližně 45 procent vývozu předloni směřovalo na Ukrajinu. Dlouhodobě se podle Hynka zbraně a další bezpečnostní materiál nejčastěji vyvážejí do Spojených států, zemí Evropské unie, oblasti Blízkého východu či jihovýchodní Asie. Předloni ale posílil také export do Afriky, uvedl už dříve Hynek.

Od počátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 do začátku loňského října Česko napadané zemi darovalo nepoužívaný vojenský materiál ze zásob české armády v pořizovací ceně 6,2 miliardy korun, zůstatková hodnota činila 1,2 miliardy korun. Jednalo se o leteckou techniku, samohybné kanonové houfnice, raketomety nebo minomety.

Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu uvádí, že sdružuje více než 90 procent firem v Česku, které podnikají v obranném a bezpečnostním průmyslu. Vedle pěti státních podniků ji podle ní z většiny tvoří malé a střední firmy, jež se zaměřují převážně na civilní výrobu.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.