![](https://i2.wp.com/i3.cn.cz/16/1738924791_turistika.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Komerční prezentace Aktual.: 7.02.2025 13:22
Praha – Loni v Česku pokračoval meziroční nárůst počtu turistů a tržby ve službách se po poklesu v roce 2023 vrátily k růstu. V zemi se loni ubytovalo asi 22,8 milionu turistů, meziročně o 3,8 procenta více, a počet přenocování stoupl o 2,6 procenta na 57,3 milionu nocí, oznámil dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Počet turistů loni poprvé překonal rok 2019 před začátkem pandemie nemoci covid-19, která značně omezila cestování. Problémem ale podle odborníků oslovených ČTK zůstává, že turisté z ciziny v Česku tráví málo dní. Tržby ve službách loni meziročně reálně vzrostly o 2,2 procenta, nejvíce v dopravě a skladování.
Proti roku 2019 bylo hostů v hromadných ubytovacích zařízeních v Česku loni o 820.000 více a počet přenocování byl o 264.000 nocí vyšší. Většina z turistů ubytovaných loni v Česku – celkem 54 procent – byla domácích. Oproti roku 2023 ale klesl počet jejich příjezdů i přenocování. K celkovému nárůstu počtu turistů v Česku tak přispěli hlavně zahraniční hosté, jejichž počet i množství nocí, které v zemi strávili, meziročně vzrostly skoro o desetinu.
Nejpočetnější turistickou skupinou z ciziny byli loni stejně jako v předchozím roce Němci, podle ČSÚ jich přijelo 2,4 milionu. Loňský počet příjezdů turistů byl podle ředitele státní agentury CzechTourism Františka Reismüllera nejvyšší od roku 2012. Ze zahraničních turistů několikanásobně přibylo Kazachstánců, Číňanů pak bylo o 94 procent více a nárůst o 63 procent zaznamenal počet turistů z Izraele, uvedl. O desítky procent více přijelo také Japonců či Tchajwanců.
Nejvíce turistů loni zavítalo do Prahy, kde se ubytovalo přes osm milionů hostů. Naopak nejméně turistů – zhruba 530.000 – dorazilo do Pardubického kraje. Podle odborníků se nedaří víc lákat zahraniční turisty na delší pobyty než jeden či dva dny a do různých částí Česka. „U dlouhých pobytů se nám tolik nedaří, zejména kvůli neefektivní propagaci Česka v zahraničí,“ uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. „Cestovní ruch má přitom šanci podporovat ekonomický růst ČR i v letošním roce. Ubytovací kapacity se stále rozrůstají, atraktivní možnosti trávení volného času také. Hlavním úkolem zůstává rozprostřít cestovní ruch více do regionů, a to i mimo hlavní sezonu,“ sdělil hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku se celkový počet příjezdů do hromadných ubytovacích zařízení v Česku meziročně zvýšil o 7,1 procenta na zhruba 4,99 milionu. Počet přenocování vzrostl o rovných sedm procent na 11,7 milionu nocí. „Meziroční vývoj byl ovlivněn zvýšeným počtem příjezdů jak rezidentů, tak i nerezidentů,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Roman Mikula.
Tržby ve službách v Česku loni stouply poté, co v roce 2023 zaznamenaly podle revidovaných údajů pokles o 1,6 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes na svém webu zveřejnil ČSÚ. „Žádná z dílčích sekcí služeb nevykázala pokles a nejvyšší příspěvek k růstu byl zaznamenán v dopravě a skladování s meziročním zvýšením tržeb o 4,6 procenta,“ uvedl vedoucí oddělení datové podpory statistiky obchodu, služeb a životního prostředí ČSÚ Tomáš Harák.
V mezičtvrtletním srovnání ale tržby v posledních třech kvartálech v podstatě stagnovaly a v tom čtvrtém stouply reálně jen o 0,1 procenta, řekl ČTK analytik Komerční banky Martin Gürtler. „Zvyšující se útraty domácností tak podle vývoje tržeb směřují zejména na nákupy zboží,“ dodal. Opětovný růst reálných mezd však podle něj může poptávku v budoucnu podpořit. V posledním čtvrtletí minulého roku se tržby ve službách ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku zvýšily o 2,1 procenta. Oproti třetímu čtvrtletí tržby očištěné o sezonní vlivy vzrostly o 0,1 procenta.