Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. To je nejméně za sledované období od roku 2002, kdy zemřelo v práci 206 lidí. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.

Od roku 2002 počet smrtelných pracovních úrazů klesá. Oproti roku 2023 se pak loni jednalo o pokles o deset procent. „Z dlouhodobého hlediska lze pozorovat pozitivní trend, přičemž největší meziroční pokles byl zaznamenán mezi lety 2008 a 2009, kdy došlo meziročně ke snížení počtu smrtelných pracovních úrazů o 69 případů,“ uvedl mluvčí SÚIP Richard Kolibač. Ještě v roce 1969 přitom v práci zemřelo 623 osob.

Nejvíce případů loni zaznamenal Středočeský kraj s osmi a Moravskoslezský kraj a Vysočina shodně se sedmi případy. Nejméně smrtelných pracovních úrazů se pak stalo v Libereckém, Královéhradeckém a Karlovarském kraji.

Dopravní nehody a pády z výšky

Nejčastěji lidé v práci zemřeli při dopravní nehodě, třeba v areálu firmy. „Nejčastějším zdrojem byly motorové silniční dopravní prostředky (patnáct smrtelných pracovních úrazů),“ popsal Kolibač. Životu nebezpečné situace vznikají ale také při práci ve výškách. „To jsou úrazy vzniklé při pádu nebo sesunutí ze schodů, žebříků, výstupů, střech, teras, plošin a ostatních vyvýšených míst,“ uvádí Státní úřad inspekce práce.

Podle něj se loni stalo 54 smrtelných úrazů zaměstnancům v pracovním poměru. V deseti případech byl dotyčný zaměstnaný na dohodu, u zbylých šesti se jednalo o osoby samostatně výdělečně činné.

 Oběti pracovních úrazů připomene v pondělí Světový den bezpečnosti a zdraví na pracovišti.

Podíl.
Exit mobile version