Aktual.: 24.01.2025 15:41
Ústí nad Labem – Bývalý dobrovolný strážce nenese vinu za požár v národním parku České Švýcarsko v roce 2022, rozhodl dnes Krajský soud v Ústí nad Labem. Uznal však mužovu vinu v případě menších požárů na Děčínsku zjara 2023, za ty mu vyměřil dva roky vězení. Jiří Lobotka se při hlavním líčení za menší požáry omluvil. K založení největšího požáru v Česku se doznal v psychiatrické léčebně, později to odvolal. Muži hrozilo za obecné ohrožení a poškození cizí věci 15 let vězení. Stát žádal o uhrazení škody 225 milionů korun. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se na místě odvolal. Lobotka od soudu odešel bez pout, soud ho propustil z vazby, ve které byl od května 2023.
Neexistuje žádný přímý ani nepřímý důkaz, že by velký požár v národním parku spáchal obžalovaný. Jednou ze základních otázek podle soudce Romana Felzmanna bylo, jaké důvody mohly vést ke změně výpovědi Lobotky. Nabízely se zdravotní důvody, intoxikace podávanými léky. Policisté konzultovali s psychiatrem, zda je možný výslech Lobotky. „Nevyplývalo, že by obžalovaný nebyl schopen výslechu (v léčebně),“ uvedl. Soud má za to, že Lobotka nebyl pod vlivem léků při výpovědi a věděl, co říká, výpověď nebyla vynucená.
Soud dospěl k závěru, že pokud Lobotka takto rozdílně vypovídal, tak tak činil, protože sám chtěl. Není podle soudu neobvyklé, že osoba v postavení obviněné změní svou výpověď. Důležitá byla podle soudu cesta z léčebny na policii, kdy Lobotka chvíli uváděl, že nespáchal nic, poté, že založil menší požáry, a i že spáchal všechno. „Bylo povinností soudu a předtím i povinností trestních orgánů prokázat vinu a vyloučit pochybnosti,“ řekl Felzmann. Důkazy neprokazují, že se obžalovaný skutku dopustil, řekl soudce.
Státní zástupce dnes Lobotkovi navrhl nejméně 12 let za založení požáru v národním parku České Švýcarsko a dalších menších požárů na Děčínsku a vedle nepodmíněného trestu také ústavní léčení. Obhájce navrhoval uznat Lobotku vinným pouze ze založení menších požárů a uložit mu za to podmíněný trest v polovině sazby, která je šest měsíců až tři roky.
Státní zástupce Martin Krumpoch uvedl, že ohledně požáru v národním parku z roku 2022 je důkazní situace sice složitější než v případě menších požárů na Děčínsku, ale důkazy existují. Motivací Lobotky pro jeho založení podle žalobce bylo to, že před lety musel ukončit působnost na pozici dobrovolného strážce parku a později neuspěl ve výběrovém řízení pořádaném správou národního parku. „Tyto okolnosti neztratily u obžalovaného na palčivosti,“ uvedl státní zástupce. Obhájce v závěrečné řeči poznamenal, že požár vypukl až sedm let poté.
Soud uložil Lobotkovi ochranné ústavní léčení protitoxikomanické a náhradu škody u menších požárů na Děčínsku. Polehčující okolností bylo podle soudu doznání Lobotky, na druhou stranu požáry založil s rozmyslem, bylo jich více, proto nelze uložit podmínku. Soudce řekl, že v hlavním řízení zazněla spousta domněnek, polopravd, nepravd, lží. „Některé osoby se nedokázaly oprostit od toho, aby jiné osoby křivě obvinily nebo křivě vypověděly,“ řekl.
Správa národního parku ani policie rozsudek nekomentovaly. „Nemáme rozsudek k dispozici. My vnímáme rizika z pravidelných návratů sucha, proto se zaměřujeme na prevenci, na koncepční řešení, nikoliv na pachatele,“ řekl ČTK mluvčí správy parku Tomáš Salov. „Nepřísluší nám komentovat rozhodnutí soudu,“ řekl ČTK mluvčí krajské policie Kamil Marek.
Požár vypukl v noci na 24. července u Hřenska v lokalitě Malinový důl. Kvůli požáru se evakuovalo nejméně 532 lidí. Zásah trval 21 dní, vystřídalo se u něj 6000 hasičů. Obhájce v závěrečné řeči uvedl, že doznání Lobotky v psychiatrické léčebně a po následném převozu na policii je jediným důkazem v případu. Lobotka se dnes k věci nevyjádřil ani při posledním slovu.
Lobotka po zproštění obžaloby zamířil domů
Osmatřicetiletý Jiří Lobotka, kterého dnes Krajský soud v Ústí nad Labem zprostil obžaloby ze založení obřího požáru v národním parku České Švýcarsko, po měsících ve vazbě zamířil domů, ačkoliv nechtěl. Soud ho s okamžitou platností, i přes odvolání státního zástupce, z vazby propustil. Jednací síň opustil bez pout. Zda je připraven na život na svobodě, se ukáže v nejbližší době, řekl novinářům jeho obhájce Vít Pavko. Za založení menších požárů na Děčínsku zjara 2023 poslal soud Lobotku na dva roky do vězení a nařídil mu ústavní protitoxikomanickou léčbu.
„Líp to dopadnout nemohlo, děkuji,“ uvedl bývalý dobrovolný strážce národního parku po vynesení rozsudku. Ještě předtím žádal soud, aby ho ponechal ve vazbě. Podle soudce Romana Felzmanna to ale není možné. Státní zástupce podal proti rozhodnutí o propuštění z vazby stížnost. „Já se domnívám, že soudu byly předloženy důkazy, které svědčí o vině (Lobotky) i v této části skutku, proto jsem podal na místě odvolání,“ řekl novinářům Martin Krumpoch, který navrhl obžalovanému nejméně 12 let vězení.
Spokojen s výsledkem rozhodnutí byl obhájce. „Kamarád ze státního zastupitelství mi v průběhu vyhlašování napsal, že spravedlnost nespí a neusnula,“ řekl Pavko. „Vnímám rozsudek krajského soudu z hlediska té důkazní situace za nevyhnutelný, tady opravdu nebylo ničeho dalšího než prvotního doznání v Beřkovicích,“ uvedl obhájce.
Zprávu o propuštění z vazby dal obhájce po rozsudku Lobotkově rodině. Sám ho do jeho bydliště veze. Řekl, že to dělá proto, aby se ujistil, že bude Lobotka připraven na život na svobodě. „Budu se snažit na něj působit několik hodin, než ho vysadím doma,“ řekl a dodal, že i to je podle něj součástí výkonu advokacie. Proč chtěl jeho klient zůstat ve vazbě, Pavko neví. „Toto prohlášení se mnou nekonzultoval stejně jako mnohá další,“ uvedl.
Ve vazbě byl Lobotka od konce dubna 2023, zbýval by mu tedy ještě tříměsíční trest v případě započtení vazby. Soud mu nicméně nařídil ještě protitoxikomanické ústavní léčení. „Což v rámci právní veřejnosti je vnímáno často hůře než trest odnětí svobody,“ poznamenal obhájce. „Vnímám to teď tak, že máme možnost pozorovat toho člověka na svobodě, pokud prokáže, že je schopen vést řádný život, odvolací soud může rozhodnout jinak,“ řekl Pavko.