Odsouzeného lobbistu Romana Janouška propustili z vězení v prosinci 2022. Několik let se snažil přesvědčit soud, že má vážné zdravotní problémy a nemůže si tak trest odpykat. Do soudní síně proto nosil berle nebo helmu. Prvního května ale nic z toho neměl, když pro své vlivné známé uspořádal golfový turnaj na Karlštejně, píše Deník N.

Na golfový turnaj ke Karlštejnu přijeli manažeři, státní úředníci, bývalí politici nebo lidé, kteří jsou s Janouškem byznysově spojeni. Někteří z nich přitom v minulosti tvrdili, že s pražským lobbistou nemají nic společného.

Turnaji přihlížel například odsouzený podnikatel Tomáš Pitr, kterého s Janouškem pojí byznysové vazby. Spolu skrytě vlastní firmu FSPM. Když se Deník N Pitra ptal, jaké další společnosti s Janouškem skrytě vlastní, nechtěl odpovídat.

Na terase Golf Resortu Karlštejn postával také podnikatel a investor Tomáš Raška, většinový vlastník skupiny Natland, která byla v minulosti spojována právě se jmény pražských lobbistů Janouška a Tomáše Hrdličky, uvádí Deník N. Dále dorazil Miroslav Sklenář, bývalý hradní protokolář, který měl na starosti i prezidentskou kampaň šéfa odborářů Josefa Středuly.

Exšéf dopravního podniku a bývalý ředitel Českých drah

S Janouškem si podle Deníku N zahrál exšéf pražského dopravního podniku Martin Dvořák nebo bývalý ředitel Českých drah Petr Žaluda. O jejich blízkých vazbách na Janouška se psalo už před více než deseti lety.

Zúčastnil se také člen ODS Aleš Řebíček, který byl ve vládě Mirka Topolánka ministrem dopravy. Na dotazy ohledně vztahu s Romanem Janouškem nereagoval.

Dalším hráčem byl například podnikatel Libor Votruba, který provozuje skrze firmu Taiko Žluté lázně či vánoční trhy na Staroměstském náměstí, nebo Luboš Pašek, který byl Janouškovým dlouholetým obchodním partnerem. Působil například ve firmě Kardio Port, která dodávala zdravotnický materiál do pražské nemocnice IKEM. 

Na turnaj dorazila také Soňa Bergmannová, která byla místopředsedkyní Národní sportovní agentury v době, kdy ji vedl Milan Hnilička z hnutí ANO. Po nástupu Filipa Neussera ve vedení agentury skončila a stala se výkonnou ředitelkou mediálního impéria Jaromíra Soukupa. Když se jí Deník N ptal, kdo ji na turnaj pozval a jestli udržuje vztahy s Janouškem, nereagovala.

Další ženou na turnaji byla podnikatelka Martina Schopperová, kterou si v roce 2014 vybralo hnutí ANO jako kandidátku na pražskou primátorku. Krátce nato ale odstoupila a v čele kandidátky ji vystřídala Adriana Krnáčová. Schopperová je byznysově spojená s Pitrem a Janouškem. Podle serveru Seznam Zprávy řídí restauraci na lodi Rosmarina v pražských Modřanech. Areál vlastní zmíněná firma FSPM, kterou řídí Pitr s Janouškem.

Janouškův trest

Janoušek v roce 2012 opilý havaroval a pak ještě srazil řidičku nabouraného vozu, která chtěla nehodu řešit, a z místa ujel. Za nehodu dostal původně tři roky vězení a pět let zákazu řízení. Odvolací soud ale trest zpřísnil na 4,5 roku.

Do vězení nastoupil v roce 2014. Výkon trestu mu byl ale dlouhodobě přerušen ze zdravotních důvodů. Objevily se pochybnosti, zda je jeho zdravotní stav skutečně tak závažný. Policisté totiž Janouška v létě 2019 zastihli při cyklistice v okolí Prahy.

Seznam Zprávy pak získaly a zveřejnily také fotografie odsouzeného lobbisty při sáňkování na dovolené v Alpách. Janoušek znovu nastoupil do vězení v roce 2021 a v prosinci 2022 byl podmíněně propuštěn.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.