
Aktual.: 28.04.2025 16:49
Praha – Společnost Orlen Unipetrol začala dnes ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně jen ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívá ruskou ropu z ropovodu Družba. ČTK to sdělil generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
Rozšířený ropovod TAL je v provozu několik týdnů. Česko díky tomu může nově ze západních ropovodů IKL a TAL čerpat až osm milionů tun ropy ročně, což zcela pokryje spotřebu rafinérií v Česku.
„V naší litvínovské rafinérii začínáme zpracovávat pouze ropu, která je k nám dopravována přes moře tankery do italského přístavu Terst a poté ropovodem TAL/IKL. Litvínovská rafinérie tak již není závislá na dodávkách ropovodem Družba – poprvé od roku 1965,“ uvedla dnes společnost. Wnuk upozornil, že dodávky do obou rafinérií společnosti, tedy v Litvínově i v Kralupech nad Vltavou, jsou plynulé.
Mero v závěru loňského roku dokončilo technické práce na rozšíření ropovodu TAL a letos pokračovalo v jeho testování a certifikaci. Projekt přibližně za 1,6 miliardy korun zdvojnásobil dosavadní kapacity ropovodu. Česko se tak podle vlády už zcela obejde bez ruské ropy.
Až do začátku letošního března ropa tekla do Česka ze dvou hlavních zdrojů. Jedním z nich byl ropovod Družba z Ruska. Jeho podíl na dodávkách loni činil 42 procent. Další část ropy přitéká z německého ropovodu IKL, který navazuje na italský ropovod TAL.
Od 4. března jsou dodávky z Družby zastaveny a dosud nebyly obnoveny. Vláda proto rozhodla o půjčce rafinérské společnosti Orlen Unipetrol. Až 330.000 tun ropy z nouzových zásob vystačila na více než měsíc provozu rafinerií. Půjčka, která tvoří třetinu státních zásob, měla zajistit dostatek ropy na českém trhu. Rafinérie začaly ropu z rezerv čerpat od 11. března. Podle rafinérií tak už další zásoby z rezerv nebudou zapotřebí, naopak půjčku bude podle dříve dohodnutého harmonogramu státu postupně vracet.
Ropovod TAL začíná v Terstu, kam se ropa dováží z více zemí a kontinentů. Největší podíl tvoří dodávky z oblastí okolo Kaspického a Černého moře, USA a Afriky.