Litomyšl na Svitavsku slaví 200 let od narození skladatele Bedřicha Smetany. Město pořádá slavnosti Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek. V Praze a Brně se u stejné příležitosti uskuteční koncerty, v Pardubicích a v Plzni začínají výstavy, v Lysé nad Labem festival klasické hudby.

Součástí akce v Litomyšli je rekonstrukce dne 2. března 1824, kdy se skladatel narodil. Jeho otec, tamní sládek, dal vyvalit sudy, aby se lidé mohli radovat také. Sud se speciálním pivem v sobotu narazil litomyšlský starosta.

Radnice k mimořádnému dni vydala sběratelskou eurobankovku s nulovou hodnotou, která bude k mání v informačním centru. Videomapping na zámecký pivovar bude vyprávět o skladatelově životě. Výjimečně si lidé mohou užít prohlídku rodného Smetanova bytu, kde právě pokračuje rekonstrukce. Po jejím skončení bude byt vybaven nábytkem, který si skladatele pamatuje, součástí bude i multimediální část, která představí jeho hudbu.

Odpoledne se také otevřela výstava v regionálním muzeu, věnovat se chce skladatelově kultu v rodném městě. „Máme Smetanův dům, Smetanovo náměstí. Asi nevýznamnější je ale operní festival Smetanova Litomyšl, který byl založen po druhé světové válce,“ přiblížil vliv skladatele na město ředitel muzea René Klimeš.

Slaví i další města

V Praze uvede Opera Národního divadla od 18:30 koncert Smetana Gala, během bezmála čtyřhodinového programu zazní průřez všemi Smetanovými operami pod taktovkou čtyř dirigentů včetně hudebního ředitele Opery ND Roberta Jindry. Právě Národní divadlo bylo otevřeno premiérou Smetanovy Libuše.

V brněnském Besedním domě se už v 10:30 uskutečnil koncert Filharmonie Brno. V Pardubicích začíná výstava Rok hudby – Bedřich Smetana. Západočeské muzeum v Plzni otevírá výstavu, která návštěvníkům představí Smetanu z dob, kdy v Plzni studoval na tamním gymnáziu. V Lysé nad Labem začíná festival klasické hudby Lissa Classica, zazní i Smetanova Vltava v netradičním provedení.

Režisér Marek Najbrt také točí o skladateli celovečerní film. Soustředí se na posledních šestnáct let jeho života, kdy zkomponoval největší díla. Smetanu si v něm zahraje Václav Neužil.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.