Aktual.: 11.05.2025 13:16

Praha – Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) je skeptický ke snahám o příměří na Ukrajině. Nevidí k němu ze strany Ruska reálné kroky. Řekl to dnes v pořadu Partie televize CNN Prima News. Šéf české diplomacie dodal, že pokud se podaří navrhovaný třicetidenní klid zbraní prosadit, je nutné podniknout také kroky k odrazení Ruska od následných útoků. Europoslanec Filip Turek (za Motoristy) poukazuje na to, že Rusové mají jaderné zbraně, které by mohli pod tlakem případně použít. Lipavský označil strašení jadernou válkou za klasickou ruskou propagandu.

Kyjev a velké evropské země nabídly Rusům v sobotu třicetidenní bezpodmínečné příměří, které by mělo platit od pondělí. Pokud je Moskva nepřijme, chtějí Evropa a USA koordinovat nové protiruské sankce. Ruský prezident Vladimír Putin poté navrhl, aby se 15. května konala přímá jednání Ruska s Ukrajinou v Istanbulu. Podle Putinova mluvčího Dmitrije Peskova Rusko návrh na příměří zváží, ale vyvíjet na něj nátlak nemá smysl. Už dřív řekl, že se Kreml nenechá hrozbou sankcí zastrašit.

„Opakovaně říkám, že ke snahám o příměří jsem skeptický. Nevidím reálné kroky, které by k němu směřovaly,“ uvedl Lipavský. Zmínil ruskou reakci na předkládané mírové návrhy. „Putin řekl, že bude jednat, ale že s mírovými plány máme udělat něco, co nebudu říkat. Bylo to velmi vulgární,“ řekl šéf české diplomacie. Dodal, že krátkodobá příměří, která Rusko vyhlásilo, byla „spíš operační pauza“, následovaly po nich pak ještě silnější útoky. Ministr řekl, že pokud se podaří třicetidenní příměří prosadit, je potřeba podniknout kroky, aby po něm „Rusko nemělo chuť dál útočit“.

Pokud by podle Turka měla další podpora zemí za stovky miliard eur za následek vytlačování Ruska z Ukrajiny, mohlo by použít strategické jaderné zbraně. Europoslanec označil evropské protiruské sankce za směšné. Míní, že na Rusko funguje jen nátlak amerického prezidenta Donalda Trumpa a že jeho cla mají „donutit část světa, aby si přála mír“. Myslí si také, že ruskou reakci mohou vyvolat i silná prohlášení lídrů malých států. Narážel na slova prezidenta Petra Pavla, podle něhož se Rusko chová v určitých ohledech jako nacistické Německo. Podle Turka Česko není natolik silné, aby taková slova měla váhu.

Lipavský odmítl, že by se ČR měla chovat jako malá a slabá země. Připomněl třeba českou muniční iniciativu, díky níž se podařilo oslabit ruskou převahu na frontě. Odmítl i hrozbu jadernými zbraněmi. „Strašení jadernou válkou je klasické strašení ruské propagandy. Pan europoslanec to jen zopakoval. I jaderné velmoci prohrály konflikty,“ řekl Lipavský. Připomněl porážku USA ve Vietnamu či Ruska v Afghánistánu. Podotkl také, že pokud by sankce nefungovaly, nevyjednávalo by se o jejich případném zrušení. Zopakoval, že o podmínkách míru musí rozhodnout sama Ukrajina.

Podíl.