
Komerční prezentace Aktual.: 15.05.2025 06:13
Praha – Evropa musí pomocí sankčních balíků hledat další způsoby, jak omezovat ruskou ekonomiku a jak snižovat schopnost Moskvy vést válku. V rozhovoru to ČTK řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Klíčové evropské země v poslední době hrozí dalšími sankcemi v případě, že Rusko nepřistoupí na jednání o příměří.
„Další sankční balíky jsou o tom, že musíme hledat další způsoby, jak omezovat ruskou ekonomiku, jakým způsobem jim snižovat schopnost vést válku,“ podotkl Lipavský. Zástupci členských států EU se ve středu shodli na 17. balíku protiruských sankcí, dvě země nicméně ještě omezení konzultují se svými národními parlamenty. Podle diplomatických zdrojů ČTK to ale neznamená, že by balík blokovaly. Nejde o Maďarsko ani Slovensko, které mají tradičně k sankcím proti Rusku výhrady, ale o Švédsko a Finsko.
Ruský prezident Vladimir Putin na dnešek navrhl začátek přímých rusko-ukrajinských rozhovorů v Istanbulu. Jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj projevil ochotu jednat přímo s Putinem. Ze středečního vyjádření Kremlu ale vyplývá, že Ruskou delegaci povede Putinův poradce Vladimir Medinskij. Putin návrhem nepřímo reagoval na výzvu Ukrajiny a vrcholných představitelů klíčových evropských zemí na třicetidenní bezpodmínečné příměří, které mělo začít v pondělí.
„Každý den se střílí. Nevidím reálnou snahu (Ruska) zahájit příměří. Vidím hodně rétoriky. Neznamená to, že k tomu nedojde. Ale jsem velmi skeptický,“ řekl Lipavský.
Česko je součástí takzvané koalice ochotných, tedy skupiny zemí připravených zúčastnit se případné mírové mise na Ukrajině po zastavení bojů. Některé země jednaly také o možném vyslání evropských vojáků na Ukrajinu po uzavření příměří či míru.
Koalice podle Lipavského vznikla jako reakce na možnost, že nastane příměří. „Pokud by k tomu došlo, musíme dál Ukrajinu podporovat vojensky a posilovat její schopnost bránit se jakémukoli ruskému útoku,“ poznamenal.
„Zároveň platí, že Rusko říká, že chce řešit tu základní příčinu – tedy existenci Ukrajiny, abych to vysvětlil – že nesouhlasí s tím, že se posílají další zbraně na Ukrajinu, tedy aby se ukrajinská armáda mohla vyzbrojovat, což ale armáda je jeden ze základních prvků státnosti. V tomhle je hluboké nepochopení mezi Ukrajinou a Ruskem, ale nemělo by nás to nějak překvapovat,“ řekl ministr.
Podle šéfa diplomacie je důležité, aby Česko bylo u jednacího stolu při tvorbě jakýchkoli plánů, aby se následně dokázalo kvalifikovaně rozhodnout o svém postoji. „Zároveň platí, že by o tom (vyslání vojáků) musel rozhodnout Parlament. Rozhodně to není o tom, že by česká vláda teď něco připravovala, chystala, nebo měla dokonce takový záměr,“ dodal.
Do Moskvy by měl o víkendu odjet nový český velvyslanec Daniel Koštoval. „Udržujeme s ruskou stranou diplomatické vztahy, na tom se nic nezměnilo. Je dobře, že ambasádu povede velvyslanec téměř po dvou letech, kdy ji vedli diplomaté na nižší úrovni jako chargé d’affaires,“ míní Lipavský. Připomněl, že Rusko má v ČR velvyslance celou dobu. „Zároveň platí, že se na české politice vůči Ruské federaci nebude měnit vůbec nic,“ podotkl.
Přítomnost velvyslance v Moskvě bude podle ministra i demonstrací české politiky a českých hodnot. Koštoval je podle něj velice zkušený diplomat, který se své role zhostí profesionálně.