Aktualizace: 24.06.2024 09:49

Praha – Česko musí kvůli ruské agresi a zhoršenému mezinárodnímu prostředí přehodnotit způsob, jak přemýšlí o svých ekonomických zájmech. Musí zajistit fungování dodavatelských řetězců pro důležité produkty a suroviny, aby nebylo vydíratelné. Na úvod porady českých ekonomických diplomatů to dnes v Černínském paláci řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Podle Lipavského Česko po vstupu do Evropské unie v roce 2004 dlouho zažívalo období bezpečnosti a hospodářského růstu, situace se ale změnila s ruskou agresí vůči Ukrajině v roce 2022. „Hrozba ruského imperialismu, zhoršení mezinárodního prostření nás nutí znovu pracovat na bezpečnosti, přehodnocovat, jak přemýšlíme o ekonomických zájmech. Zajištění bezpečnosti je klíčové pro naši prosperitu,“ řekl ministr.

Podle něj Česko musí rozumět tomu, jak funguje jeho ekonomika, a nedopustit, aby mohlo být vydíratelné. Za klíčové označil Lipavský zajištění fungování dodavatelských řetězců pro suroviny i produkty, které jsou strategicky důležité pro českou ekonomiku.

O potřebě upravit dodavatelské řetězce mluvil i ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). „Ukázalo se, že globální dodavatelsko-odběratelské řetězce a koncentrace na maximální efektivitu v okamžiku krizí přestávají fungovat,“ řekl. Podle něj se do budoucna bude víc prosazovat obchodování se zeměmi, se kterými ČR udržuje dobré vztahy. Jako příklad takové spolupráce zmínil dohodu z minulého týdne s americkým výrobcem čipů onsemi, který by měl rozšířit výrobu ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Síkela zároveň zdůraznil, že když se mluví o diverzifikaci zahraničního obchodu, neznamená to výrazný odklon od Německa, které je hlavním českým obchodním partnerem. „Diverzifikaci vnímám jako diverzifikaci od nestabilních nedemokratických režimů,“ řekl. Podle něj by ale zároveň nebylo na škodu, kdyby vedle Německa mělo Česko další silné obchodní partnery. Uvítal by také, kdyby se podařilo nahradit výpadek exportu do Ruska a Běloruska novými trhy, například v Asii či na Blízkém východě.

Ministři shodně uvedli, že se Česko do budoucna také musí zaměřit na podporu českých firem, které působí v moderních technologických odvětvích s vysokou přidanou hodnotou, jako jsou umělá inteligence nebo polovodiče.

Lipavský před ekonomickými diplomaty také řekl, že ministerstvo zahraničí připravuje nový způsob prezentace Česka v zahraničí. Představit ho bude chtít po prázdninách. Nová prezentace by měla zemi ukazovat jednotně se všemi hodnotami, které k ní patří.

Porada ekonomických diplomatů se koná každoročně, potrvá týden. Letos se zaměří na posilování českých hospodářských zájmů v zahraničí nebo na dopad geopolitických událostí, jako je válka na Ukrajině, na světovou ekonomiku. Bude se věnovat také podpoře výzkumu, vývoje a inovací. První tři dny týdenní porady budou diplomaté diskutovat se zástupci vlády, s ekonomickými experty a s podnikateli o výhledech české ekonomiky a trendech v zahraničním obchodu. Ve čtvrtek jsou na programu konzultace s českými firmami, v pátek jednání s teritoriálními odbory ministerstva průmyslu a obchodu.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.