Aktual.: 20.05.2025 14:55

Brusel – Česko podporuje dodávky humanitární pomoci pro Pásmo Gazy, uvedl dnes v Bruselu český ministr zahraničí Jan Lipavský. Je ale podle něj třeba zajistit, aby se nedostala do rukou palestinského teroristického hnutí Hamás. O humanitární pomoci pro Gazu Lipavský podle svých vyjádření nedávno hovořil i se svým izraelským protějškem.

Humanitární pomoc by se měla dostat do palestinského Pásma Gazy co nejdříve, na hranicích čekají tisíce kamionů, uvedla dnes ráno šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. Izraelské rozhodnutí vpustit do oblasti jen část pomoci je podle ní jen kapkou v moři a nestačí to.

„Určitě podporujeme humanitární pomoc pro Gazu, určitě podporujeme kroky, které teď učinil Izrael. Myslím si, že to je správný krok,“ řekl českým novinářům v Bruselu Lipavský. Jenom v loňském roce podle něj Česko přes ministerstvo zahraničí poskytlo Pásmu Gazy humanitární pomoc ve výši 20 milionů Kč, šlo především o potravinovou pomoc. „Na druhou stranu musíme tu pomoc zorganizovat takovým způsobem, aby nemohla vyživovat Hamás, teroristickou organizaci, která neustále pokračuje v útocích na Izrael,“ dodal český ministr.

V posledních dnech se objevilo několik iniciativ, například francouzsko-britsko-kanadská či švédská s podporou dalších více než 20 zemí, které Izrael vyzývají k navýšení humanitární pomoci a k zastavení vojenských operací v Pásmu Gazy. Česko se zatím k žádné nepřipojilo. Lipavský v této souvislosti uvedl, že téma nedávno zdůrazňoval i v rozhovoru s izraelským ministrem zahraničí. „Tyto konkrétní iniciativy z mého pohledu nepřináší nic zásadního,“ řekl Lipavský.

Nizozemský ministr zahraničí Caspar Veldkamp navrhuje přehodnocení vztahů EU s Izraelem, pro svou iniciativu se snaží získat co největší podporu dalších zemí. Česko tento postoj s Nizozemci nesdílí. „Já si myslím, že pokud máme nějaké výhrady, tak to máme sdělovat přímo Izraeli a můžeme třeba svolat asociační radu a nějakým způsobem se o tom bavit,“ uvedl český ministr zahraničí.

Izrael od 2. března znemožňoval přísun jakýchkoliv dodávek do Pásma Gazy, včetně humanitární pomoci, přičemž dlouho tvrdil, že v oblasti je potravin dostatek z období před vyhlášením blokády. Cílem tohoto postupu bylo podle vlády vyvinout tlak na palestinské teroristické hnutí Hamás, aby propustilo zbývající rukojmí. Agentury OSN a mezinárodní organizace ale opakovaně varovaly, že snižující se zásoby potravin, léků, pohonných hmot a čisté pitné vody způsobí v Pásmu Gazy humanitární katastrofu a hladomor. Kroky Izraele v posledních dnech kritizovalo množství zemí, například Británie, Francie a Kanada a rovněž i vrcholní představitelé Evropské unie.

 

Podíl.