Přes sto tisíc dětí i mladistvých vyhledalo loni pomoc na krizové Lince bezpečí. Podle nových dat až o pětinu přibylo telefonátů klientů v těžkých situacích. Konzultanti řešili asi šest tisíc sebevražedných hovorů a téměř pět tisíc případů sebepoškozování. Jejich práci přibližuje dokument ČT Hovory ze tmy, jehož tvůrci a také odborníci budou příští týden debatovat o duševním zdraví mladých lidí v pražském kině Pilotů.
Linka bezpečí, nejznámější linka dětské krizové intervence, je anonymní a funguje nonstop. Dokument ČT Hovory ze tmy režisérky Terezy Reichové přibližuje práci konzultantů – popisuje pomoc při předávkování či vážných psychických potížích. Linka bezpečí však zároveň dodává, že záznamy, které jsou v dokumentu k vidění, jsou ojedinělé a hovory se jinak nenahrávají.
Denně se na linku ozvalo průměrně 300 lidí. Skoro 60 procent poprvé, další hledali pomoc opakovaně. Odborníci se shodují, že řeší stále náročnější stavy. Čtvrtina hovorů tak bývá delší než půl hodiny.
Vedoucí e-mailové poradny Linky bezpečí Hana Petráková sdělila, že v některých případech se jedná pouze o „sdílecí chaty“. „Potřebují (klienti) sdílet přijetí, pochopení potíží. Hledáme zdroje v jejich okolí, na které by se mohli obrátit,“ popsala.
Pomoc vyhledávají i rodiče a učitelé
„Průměrný kontakt trvá 20 minut, co máme spočítáno, ale je to různé, některé máme i kolem hodiny. Záleží na psychickém stavu volajícího,“ uvedla Petráková.
Roste také zájem o chatování, linka proto letos plánuje službu rozšířit. Pomoc na ní hledají i rodiče a učitelé. Nejčastějšími tématy jsou výchova, rozvody, narůstá také počet hovorů o závislostech i domácím násilí.