Aktual.: 17.02.2025 16:50

Paříž – Lídři klíčových evropských zemí se dnes v Paříži sešli k jednání o situaci kolem Ukrajiny. Francouzský prezident Emmanuel Macron, který summit svolal v reakci na záměr Spojených států jednat s Ruskem o příměří bez Evropanů, bezprostředně před schůzkou telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Informovaly o tom tiskové agentury.

Začátek schůzky v Paříži byl stanoven na 16:00 SEČ. Macron podle agentury AFP v Elysejském paláci osobně přivítal mimo jiné britského premiéra Keira Starmera či německého kancléře Olafa Scholze.

Schůzka v Paříži se koná poté, co Trumpův zvláštní vyslanec pro Ukrajinu a Rusko Keith Kellogg šokoval evropské lídry prohlášením, že Evropa nebude mít místo u jednacího stolu pro rozhovory o ukončení rusko-ukrajinské války. Kellogg dodal, že Ukrajina se bude vyjednávání účastnit a že Evropa bude konzultována.

Pozváni na schůzku byli kromě šéfů vlád Británie a Německa také premiéři či premiérky Polska, Itálie, Španělska, Nizozemska a Dánska, stejně jako předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, předseda Evropské rady António Costa a generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte.

Těsně před schůzkou telefonoval Macron se svým americkým protějškem Trumpem, detaily k obsahu rozhovoru ale kancelář francouzského prezidenta nesdělila. Po jednání bylo na 18:00 SEČ avizováno prohlášení německého kancléře Scholze.

Fico kritizoval účast představitelů EU na pařížské schůzce o Ukrajině

Slovenský premiér Robert Fico dnes kritizoval účast představitelů EU na svolaném jednání některých evropských zemí o Ukrajině v Paříži a uvedl, že unie nemá oprávnění přijímat rozhodnutí o účasti cizích vojsk na Ukrajině. Vyplývá to z dnešního prohlášení úřadu slovenské vlády. Slovensko podle dostupných informací pozvánku na pařížskou schůzku neobdrželo.

„Robert Fico považuje účast nejvyšších představitelů EU (i předsedkyně Evropské komise) bez jakéhokoliv mandátu na setkání v Paříži za událost, která nenapomáhá důvěře uvnitř EU,“ uvedl úřad slovenské vlády. Dodal, že Fico o tom telefonicky hovořil s předsedou Evropské rady Antóniem Costou.

Slovenský premiér podle prohlášení sice respektuje schůzku zástupců států, jež jsou připravené poslat na Ukrajinu svá vojska, ovšem podle něj s tímto tématem nemá EU nic společného a neměla by se k němu hlásit.

Podle Fica EU nemá oprávnění přijímat rozhodnutí o účasti cizích vojsk na území jiného státu; takového cíle lze dosáhnout jen rozhodnutím v rámci OSN nebo na základě dvoustranných dohod s Ukrajinou.

Fico zopakoval, že nebude souhlasit s ukrajinskými ambicemi vstoupit do NATO a že Slovensko na Ukrajinu nevyšle své vojáky. Opět prohlásil, že selhala strategie západních zemí zneužít válku na Ukrajině k oslabení Ruska, a stejně jako dříve vyjádřil přesvědčení, že Ukrajina přijde o část svého území.

Maďarsko obvinilo účastníky summitu v Paříži, že chtějí bránit míru na Ukrajině

Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó obvinil evropské lídry, že chtějí zabránit dohodě o konci války na Ukrajině. Během návštěvy Kazachstánu naopak přivítal jednání mezi Spojenými státy a Ruskem. Informuje o tom agentura MTI s odvoláním na prohlášení maďarského ministerstva zahraničí.

„V Evropě se organizuje proválečný tábor. Sledujeme, že ti v Evropě, kdo nechtějí mír, začali jednat,“ řekl Szijjártó.

V Paříži se podle šéfa maďarské diplomacie sejdou „ti, kdo neustále přilévají oleje do ohně“. Jde podle něho o „frustrované evropské lídry, kteří v uplynulých třech vedli chybnou strategii, jež nás přivedla do nebezpečí eskalace“.

„Na rozdíl od těchto lídrů my podporujeme snahy (amerického prezidenta) Donalda Trumpa a podporujeme americko-ruská jednání,“ uvedl také. Půldruhé hodiny trvající telefonický rozhovor mezi Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem z minulé středy podle Szijjárta v Maďarsku vyvolal „radost a úlevu“. Stejně tak Budapešť vítá jednání zástupců Ruska a Spojených států o válce na Ukrajině, které se zřejmě v úterý uskuteční v Saúdské Arábii.

Maďarsko navzdory ruské invazi na Ukrajinu, která trvá už skoro tři roky, udržuje dobré vztahy s Ruskem. Napadené zemi odmítlo poskytnout vojenskou pomoc a kritizuje sankce, jež na Rusko kvůli agresi vůči sousednímu státu uvalila Evropská unie.

Podíl.