Lídr Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Herbert Kickl oficiálně přizval ke koaličním rozhovorům Rakouskou lidovou stranu (ÖVP) poté, co byl v pondělí pověřen sestavením vlády. Večer to schválily stranické výbory obou stran, informovala agentura APA.
Podle APA si Kickl telefonoval s prozatímním šéfem ÖVP Christianem Stockerem. Oficiálně ho přizval ke koaličním jednáním poté, co ho k tomu jednomyslně zmocnilo předsednictvo strany.
„Naše ruka je stále natažená nebo respektive znovu natažená,“ řekl Kickl už odpoledne při prvním vystoupení před novináři poté, co ho prezident Alexander Van der Bellen pověřil sestavením vlády. Když se nepodaří najít shodu, je FPÖ připravena k předčasným volbám, uvedl.
Lídr strany, která bývá označována za pravicově populistickou, zdůraznil, že se nedívá do minulosti, ale do budoucnosti. Nastavit prý hodlá kurz „nové a upřímné politiky“. Pokud nabídku k jednání s ÖVP večer stranický výbor FPÖ schválí, bude dalším krokem schůzka s prozatímním šéfem lidovců Christianem Stockerem.
Kickl zároveň zkritizoval trojici stran ÖVP, SPÖ a NEOS za jejich vleklé a nakonec neúspěšné povolební vyjednávání o trojkoalici, a připomněl, že jeho strana byla v zářijových volbách nejsilnější.
Kickl může být prvním kancléřem z FPÖ
Předseda FPÖ Kickl může být prvním politikem této strany ve funkci kancléře v historii alpské republiky. FPÖ byla dosud třikrát ve vládě na spolkové úrovni. Žádná vláda s účastí FPÖ ale nevydržela až do konce mandátu, připomíná ORF. Na regionální úrovni se Svobodní podílejí na vládě v pěti rakouských spolkových zemích z devíti. Ve Štýrsku mají post zemského hejtmana.
Politoložka Durnová o sestavování rakouské vlády (zdroj: ČT24)
Symbolicky by byl kancléř z FPÖ velkým milníkem rakouské politiky, míní politoložka Anna Durnová. „Například dlouholetý komisař ze strany lidové Franz Fischler (ÖVP) otevřeně mluví o tom, že v případě Kicklova kancléřství začne něco jako třetí republika,“ popisuje Durnová. „V praktické rovině bude záležet na tom, na čem se strany dohodnou a jak bude vypadat koaliční program,“ doplnila.
„Obě strany jsou známé tím, že mají jasný názor na migraci a chtějí ji omezit – ale diametrálně odlišnými způsoby. Zatímco Herbert Kickl hovoří o ‚pevnosti Rakousko‘, lidovci nadále doufají v celoevropské řešení,“ informovala politoložka. V tomto vidí základní rozdíl: Rakouská strana lidová je silně proevropská, zatímco Svobodní jsou proti Evropské unii.
Zářijové volby FPÖ vyhrála se ziskem 28,8 procenta hlasů, následovaná lidovci s 26,3 procenta a sociálními demokraty (SPÖ) s 21,1 procenta. Do parlamentu se dostali ještě NEOS s 9,1 procenta a Zelení s 8,2 procenta. Koaliční jednání o možné trojkoalici mezi NEOS, SPÖ a ÖVP ztroskotala o předešlém víkendu. V reakci na to oznámil rezignaci na post kancléře a předsedy strany ÖVP Karl Nehammer.