Aktualizace: 26.01.2024 14:27

Praha – V pražské Městské knihovně začali lidovci jednat o budoucnosti předsedy Mariana Jurečky a uspíšení volebního sjezdu. Očekává se diskuse nad pochybeními Jurečky i nízkými preferencemi, které by vládní straně nyní neumožnily vstup do Sněmovny. Jurečka na celostátní konferenci hodlá trvat na podzimním termínu sjezdu. Účty se podle něj mají skládat až po volbách. Podle informací ČTK není ale vyloučeno, že dnes nabídne svou rezignaci či promluví o plánech na své budoucí angažmá v čele strany.

Celkem se pro jarní možnost obměny vedení v anketě ČTK vyslovily tři kraje. Z reakce regionů vyplývá, že velká část jich za předsedou stojí, nepřeje si ani přesun sjezdu na dobu před evropskými a později krajskými a senátními volbami.

Sjezd po volbách má logiku podle někdejšího předsedy Pavla Bělobrádka. Lidovci se podle něj ale nacházejí v mimořádné situaci, která vyžaduje mimořádná řešení. Rozhodnou členové konference, řekl ČTK.

Jednat přijelo do Prahy podle Bělobrádka zhruba osm desítek lidovců, je zvědav na hlasy z regionů. Konference bude podle něj každopádně hlasovat, on sám má připraveno několik usnesení. S názorem, že je lepší se sjezdem počkat do podzimu, přijel jihomoravský hejtman Jan Grolich. Novinářům řekl, že má ambici ucházet se o místo v předsednictvu.

Za pokračování Jurečky se jednoznačně postavil poslanec Hayato Okamura. Novinářům řekl, že je třeba trvat na stabilitě, Jurečka podle něj odvádí velkou práci v čele ministerstva práce a sociálních věcí.

Jurečka ráno novinářům ve Sněmovně řekl, že ho mrzí postup stranických kolegů, kteří během posledních dvou týdnů „mluvili do médií bez vnitřní diskuse strany“. Čelí kritice spolustraníků mimo jiné za to, že 21. prosince neukončil vánoční večírek na svém ministerstvu práce a sociálních věcí po tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, a za to, jak o této chybě komunikoval s médii.

„Mně dává logiku, aby termín sjezdu zůstal v říjnu, ostatně tak jsme to diskutovali v průběhu podzimu. Podle argumentů, které převážily, se termín posunul právě proto, aby to bylo v nezpochybnitelný moment, kdy za sebou budeme mít troje volby a bude to jasné vysvědčení práce předsednictva,“ řekl Jurečka novinářům.

Vicepremiér nechtěl ani naznačit, zda bude postupovat podobně, jako se hájil před dvěma týdny před užším vedení strany. To ho podpořilo usnesením. „Debata na úrovni celostátního výboru před více než dvěma týdny byla, myslím si, hodně otevřená, nebyla vůbec jednoduchá, myslím, že se tam diskutovalo daleko víc témat, což bylo namístě, protože jsme součástí vlády,“ uvedl.

Výborný: Vnímám i svou odpovědnost za stav KDU-ČSL a její budoucnost

Odpovědnost za situaci KDU-ČSL a její nízké preference v průzkumech veřejného mínění podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) nenese jen předseda strany Marian Jurečka, ale i další straníci. Řekl, že ani on sám se odpovědnosti nezříká. Strana potřebuje hlubší debatu, změny by měly být komplexnější, dodal. Pro svolání volebního sjezdu vidí více pozitiv u podzimního termínu. Před odpoledním jednáním celostátní konference strany to dnes řekl novinářům ve Větrném Jeníkově, kde jednal se zástupci Agrární komory.

U říjnového termínu pro volební sjezd strany vidí ministr více pozitiv i vzhledem k tomu, že už bude po letošních trojích volbách v Česku. Podle něj to ale bude na rozhodnutí delegátů dnešní celostátní konference. Očekává živou debatu.

„Já si jsem vědom své odpovědnosti za budoucnost KDU-ČSL,“ řekl ministr na dotaz, zda by kandidoval na předsedu strany. Podle něj to ale není otázka tohoto dne. „Já myslím, že je potřeba vidět také to, co Marian Jurečka udělal na ministerstvu práce a sociálních věcí,“ řekl Výborný. Dodal, že lidovci také dokázali v ozdravném balíčku prosadit některé své bytostné priority. Zároveň uvedl, že představa, že lidovci vymění svého předsedu a druhý den budou mít osm procent (preferenčních hlasů ve volebních průzkumech) a vše bude zalité sluncem, je naprosto lichá. „Myslím, že to je na hlubší debatu,“ řekl.

Jurečka čelí kritice spolustraníků za to, že loni 21. prosince neukončil vánoční večírek na ministerstvu práce a sociálních věcí po tragické střelbě na Filozofické fakultě Karlovy univerzity. Kritizují ho i za způsob komunikace s médii po této chybě.

Preference lidovců nyní podle průzkumů veřejného mínění nedosahují pěti procent potřebných pro vstup do Sněmovny. Veřejnost hodnotí negativně i Jurečkovo vysvětlování okolností večírku. To, že by měl rezignovat na mandát poslance, si myslí 30 procent dotázaných, vyplynulo z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. Víc než polovina dotázaných, 56 procent, se domnívá, že by měl Jurečka rezignovat na funkci ministra.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.