Aktualizace: 16.02.2024 17:33

Moskva/Praha – Lidé v Rusku přinášejí květiny k památníkům obětí politických represí, připomínají si tak opozičního politika Alexeje Navalného, který dnes zemřel v ruském vězení. V Moskvě je nosí mimo jiné k takzvanému soloveckému kameni, památníku obětí velkého teroru v 30 letech minulého století. Moskevská prokuratura už varovala, aby se lidé neúčastnili nepovolených shromáždění. Informovaly o tom stanice BBC, list Novaja gazeta nebo server Meduza. Několik lidí také vyšlo do ulic na osamocené protesty, nejméně dvě ženy už policie zadržela. Památku Navalného uctily i dvě stovky lidí v Praze, kteří se sešli před ruským velvyslanectvím.

V Murmansku podle serveru Ostorožno, novosti zadrželi dívku, která vyšla protestovat s transparentem, na kterém stálo: „Alexej Navalnyj zabit. Jeho krev je na tvých rukách, Vovo“. Vova je zdrobnělina křestního jména ruského prezidenta Vladimira Putina. Další mladou ženu zadrželi v Moskvě, také protestovala sama, což neporušuje ruský zákon, píše BBC, podle níž zadržená měla transparent s nápisem „Alexej Navalnyj dnes zemřel.“ S nápisem „Kdo je další“ vyšla ven obyvatelka Novosibirsku. O dalším osudu této ženy se stanice nezmiňuje.

Na mnoha místech v zemi vznikají podle médií spontánní pietní místa, obvykle u památníků obětem politických represí, kam lidé nosí květiny nebo svíčky. BBC zatím na sociálních sítích nezaregistrovala v Rusku žádné hromadné výzvy ke shromážděním. Většina lidí podle ní čeká na informace od rodiny Navalného nebo jeho spolupracovníků, kteří zatím jeho smrt nepotvrdili. Informovaly o ní úřady.

U soloveckého kamene, který se nachází nedaleko budovy tajné služby FSB, policie monitoruje situaci, píše BBC. V Novosibirsku policisté uzavřeli památník obětem politických represí, přičemž podle tvrzení policie tam byla nahlášena bombová hrozba. Lidé nechávají květiny ve sněhu, píše BBC.

První pietní místa se začala objevovat v Kazani, Novosibirsku a Uljanovsku – ve všech třech městech lidé nosí květiny k pomníkům obětem politických represí, napsala už dříve Novaja gazeta s odkazem na portál RusNews. V Uljanovsku „lidé v civilu“ květiny okamžitě odnášejí a fotí si ty, kteří je přinesli, popsala Meduza s odvoláním na portál 7×7.

V Tomsku začali lidé po oznámení smrti Navalného přinášet květiny k památníku nazvanému Kámen smutku. Dorazila i policie, zatím nikoho nezadržela, vyplývá ze zpráv ruských médií.

V Nižním Novgorodu lidé přinesli květiny k památníku novinářky Iriny Slavinové, která se v roce 2020 upálila před pobočkou ministerstva vnitra poté, co policie prohledala její byt.

Květiny na památku Navalného se objevují také u památníků v Petrohradě, Permu, Kirovu, Pskově, Tule, Belgorodu, Barnaulu a dalších městech.

Server Meduza také upozorňuje, že památku Navalného si připomínají lidé i v zahraničí, například v litevském Vilniusu, srbském Bělehradě, v arménském Jerevanu, v gruzínském Batumi, moldavském Kišiněvě, lotyšské Rize. Tento server také upozornil, že se na dnešní odpoledne chystala shromáždění v řadě měst před ruskými velvyslanectvími, například v Estonsku, Polsku, Česku, USA, Turecku, Nizozemsku nebo Izraeli a Argentině.

Také v Berlíně je naplánováno několik akcí s ohledem na oznámenou smrt Navalného, první lidé se nyní shromažďují u ruské zastupitelské kanceláře, píše deník Bild na Telegramu, kde zveřejnil také několik snímků.

Před ruským velvyslanectvím v Praze se sešlo na 200 lidí, aby uctili Navalného

Před ruským velvyslanectvím v Praze 6 se dnes vpodvečer sešly asi dvě stovky lidí, aby uctili památku zesnulého ruského opozičního politika Alexeje Navalného. Vzniklo tam také druhé pietní místo pod lampou s cedulí náměstí Borise Němcova, kam lidé pod fotografii Navalného kladli květiny a zapálené svíčky. Lidé skandovali politikovo jméno, drželi jeho fotografie či nápisy označující ruského prezidenta Vladimira Putina za jeho vraha.

Jeden z přítomných demonstrantů uvedl, že je Putin vrah a že vývoj kolem Navalného nebyl překvapivý. „Byla to vražda,“ dodal. „Putin zabil Navalného,“ stálo na transparentu, který držela jedna z demonstrantek. „Chci, aby vrazi stanuli před spravedlností,“ říkal jiný transparent psaný v angličtině. Několik lidí také drželo transparenty napsané azbukou, na nichž bylo pouze slovo „vrazi“.

První pietní místo poblíž ambasády vzniklo už dříve odpoledne. Na stromě demonstranti vyvěsili Navalného fotografii a nápis v azbuce, který říká „My nezapomeneme a my neodpustíme“. Odkazuje na výrok opozičního vůdce, který ho v minulosti použil ve vztahu ke korupční kauze v Rusku, řekla ČTK jedna z tvůrkyň pietního místa. Pod stromem byly vyskládané květiny, které posléze přinesli další lidé.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.